Ernst & Young: Kobiety najszybciej rosnącą ?gospodarką? świata

Z najnowszego raportu firmy doradczej Ernst & Young wynika, że siła ekonomiczna kobiet w światowej gospodarce wzrośnie do 2017 roku o ponad 1/3. Dziś łączne dochody kobiet na całym świecie szacowane są na 13 bilionów USD. W roku 2017 będzie to już 18 bilionów. Te 5 bilionów wzrostu to dwukrotnie więcej niż wynosi oczekiwany wzrost PKB gospodarek Chin i Indii razem wziętych.

Jak czytamy w raporcie ?Ludzie sukcesu ? rola kobiet w światowym wzroście gospodarczym?, do roku 2028 kobiety będą decydowały o wydatkowaniu 75% środków przeznaczanych na konsumpcję w skali globalnej.

Wykluczenie i? potencjał

Jednocześnie eksperci Ernst & Young zwracają uwagę, że wciąż około 860 mln kobiet na świecie (większość między 20 a 65 rokiem życia) jest wykluczonych z życia gospodarczego i nieprzygotowanych do udziału w nim. Oznacza, to że nie mają one wystarczającego wykształcenia (przynajmniej średniego) i/lub społeczeństwa, w których żyją nie stworzyły im warunków do wzięcia udziału w życiu gospodarczym poprzez zapewnienie wsparcia rodzinie, etc. Wśród tych 860 mln aż 95% zamieszkuje kraje rozwijające się. Eksperci Ernst & Young w swoim raporcie zauważają, że aż tak duża liczba pań, które w tej chwili nie biorą udziału w życiu gospodarczym, to również ogromny potencjał wzrostu w przyszłości.

Kobiecy duch przedsiębiorczości

Już dziś właścicielkami około 1/3 firm na całym świecie są panie. Ponad połowa tych firm powstała na rynkach rozwijających się. Coraz większą rolę kobiet w światowym biznesie podkreśla Barbara Górska, Dyrektor Programu Ernst & Young Przedsiębiorca Roku w Polsce: - W 2011 po raz pierwszy w ponad 20letniej historii międzynarodowego konkursu Przedsiębiorca Roku zwyciężyła kobieta. Była to Olivia Lum, założycielka firmy Hyflux z Singapuru tworzącej  systemy odsalania wody. Wybór Olivii był jak najbardziej uzasadniony ze względu na niezwykle innowacyjną działalność jej firmy, ale i symboliczny gdyż konkurs zdominowany do tej pory przez mężczyzn wygrała kobieta i to nie reprezentująca żadnej z rozwiniętych, zachodnich gospodarek ? mówi Górska.  

Więcej kobiet w na arenach biznesowych i? sportowych

W raporcie eksperci firmy doradczej Ernst & Young podkreślają, że liczba kobiet wśród szefów 500 największych firm świata (z listy Fortune 500) podwoiła się w ciągu ostatniej dekady. Wciąż jest ich jednak tylko 3,6% (czyli 18). W wysoko rozwiniętych gospodarkach w zarządach dużych firm zasiada średnio 11,1% kobiet, a na rynkach rozwijających się ten odsetek wynosi 7,2%. Kobiety w dużych firmach jednak wciąż częściej zajmują stanowiska na średnim szczeblu zarządczym bądź operacyjne.

Trend rosnącego znaczenia kobiet widoczny jest również w świecie sportu. Na zakończonych niedawno Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, na których po raz pierwszy zobaczyliśmy kobietę w barwach Arabii Saudyjskiej, a reprezentacja Stanów Zjednoczonych liczyła więcej pań niż panów. Kobiety stanowiły łącznie ponad 40% wszystkich olimpijczyków. 

Co 10 miliarder ?w spódnicy?

Na 1011 miliarderów na świecie już prawie 10% to kobiety, z których 14 ?dorobiło się? majątku samodzielnie. W gronie tych 14stu, 7 pań to Chinki. Tajemnicami sukcesu wielu businesswoman w Chinach są: sprzyjające środowisko biznesowe zachęcające kobiety do edukacji i zakładania firm, fakt, że wielkie chińskie spółki skarbu państwa zatrudniają spory odsetek kobiet na średnich i wysokich stanowiskach oraz luźne regulacje rynkowe typowe dla wielu rynków szybkiego wzrostu.

Dla porównania w Stanach Zjednoczonych, gdzie aż 46% firm prywatnych jest własnością bądź współwłasnością kobiet, biznesy zarządzane przez panie prawie czterokrotnie rzadziej osiągają przychody rzędu 1 mln USD rocznie. Spowodowane jest to trudniej dostępnym finansowaniem dla pań, dużymi zobowiązaniami rodzinnymi pań oraz wynikającymi z nich mniejszymi możliwościami budowania i pielęgnowania relacji biznesowych. 

***

O Ernst & Young

Ernst & Young to międzynarodowa firma świadcząca usługi profesjonalne w zakresie audytu, doradztwa podatkowego, biznesowego i transakcyjnego. Ernst & Young w Polsce to ponad 1400 ekspertów pracujących w 6 biurach na terenie kraju: w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. W roku 2012 firma zajęła I miejsce w Rankingu Audytorów Rzeczypospolitej i Gazety Giełdy Parkiet. Została również uznana Najskuteczniejszą Firmą Doradztwa Podatkowego w VI Rankingu Firm i Doradców Podatkowych Dziennika Gazety Prawnej i Idealnym Pracodawcą w badaniu Universum Students Survey.

 

www.ey.com.pl

Authors

Related posts

Top