Wiadomości branżowe

Jak się leczymy? Wyniki Europe Health 2008 – europejskiego sondażu na temat zdrowia

Zima to okres, kiedy zdecydowanie częściej zmagamy się z chorobami. Dolegliwości zdrowotne towarzyszą nam jednak przez cały rok. Czy staramy się je wyleczyć czy też ignorujemy? A jeśli leczymy to jak i czym? Jednym z celów badania

Zima to okres, kiedy zdecydowanie częściej zmagamy się z chorobami. Dolegliwości zdrowotne towarzyszą nam jednak przez cały rok. Czy staramy się je wyleczyć czy też ignorujemy? A jeśli leczymy to jak i czym?

Jednym z celów badania Europe Health, które po raz trzeci przeprowadził w Europie miesięcznik Reader’s Digest, było zebranie informacji na temat chorób przebytych przez respondentów w ciągu ostatniego roku i metod, jakie stosowali w celu ich wyleczenia. Główny wniosek płynący z zebranych na ten temat danych jest taki, że Polacy starają się wyleczyć chorobę, na którą zapadają – odsetek osób chorujących na daną chorobę jest zbliżony do odsetka osób sięgających po środki na tę chorobę.

Najczęstsze choroby, z jakimi borykali się Polacy w ciągu ostatniego roku to przeziębienie, kaszel, ból pleców i mięśni oraz ból głowy. Największy odsetek respondentów deklarował używanie środków na kaszel, przeziębienie lub anginę (62%). Ponad połowa respondentów zadeklarowała stosowanie jakichkolwiek środków, by wyleczyć bóle pleców i mięśni.

W leczeniu chorób ankietowani Polacy stosowali głównie lekarstwa (te przepisane na receptę, jak i te dostępne bez recepty). Rzadko sięgali po zioła lub leki homeopatyczne, a jeszcze rzadziej, po różnego rodzaju terapie alternatywne. Kaszel, przeziębienie i anginę respondenci leczą przede wszystkim lekami, zarówno tymi na receptę, jak i tymi dostępnymi bez recepty. W przypadku tych dolegliwości Polacy częściej sięgają po zioła i leki homeopatyczne (13% ankietowanych). Bóle pleców i mięśni są najczęściej leczone lekarstwami przypisanymi przez lekarza (lekarstwami na receptę). Rzadziej stosowane są w tym przypadku leki dostępne bez recepty. Choroba ta jest również najczęściej ze wszystkich leczona terapiami alternatywnymi (głównie przez osoby starsze). Na bóle głowy Polacy stosowali głównie leki dostępne bez recepty. Mniej chętnie sięgali w przypadku bólu głowy po leki przepisane na receptę.

Leki na receptę częściej niż leki OTC są wykorzystywane także do leczenia chorób dróg oddechowych typu astma czy zapalenie oskrzeli, ale też w przypadku zapalenia stawów czy chorób skóry.

Leki bez recepty są częściej (niż leki na receptę) stosowane do leczenia niestrawności i zgagi oraz chorób jamy ustnej. Preparatami dostępnymi bez recepty respondenci stosunkowo często leczą niestrawność i zgagę.

W tegorocznej edycji badania Europe Health poruszone zostało również zagadnienie leków generycznych, czyli leków wytwarzanych ze składników aktywnych oryginalnego leku, na który patent już wygasł. Polacy wydają się być bardziej ostrożni w poglądach i korzystaniu z leków generycznych niż inni Europejczycy. Opinie na temat takiej samej skuteczności drogich oryginałów jak ich tańszych odpowiedników są podzielane w Polsce rzadziej niż w Europie. Mniejszy odsetek Polaków niż innych Europejczyków zaczyna stosować tańsze leki generyczne, jeśli takie pojawią się na rynku.

Nieco ponad połowa badanych Polaków zgadza się jednak z poglądem, że leki generyczne są równie skuteczne jak ich dużo droższe oryginały. Odsetek osób, które tak uważają zmniejszył się w przeciągu dwóch ostatnich lat – w 2006 roku większa liczba Polaków (62%) wierzyła w taką samą skuteczność leków generycznych jak droższych oryginałów. Blisko połowa badanych przyznaje się też do sięgania po tańsze leki generyczne, jeśli takie pojawią się na rynku.

Europe Health to największy sondaż badający opinie Europejczyków na temat własnego zdrowia, dostępnych źródeł informacji o schorzeniach, stosowanych lekach, sposobach leczenia. Tegoroczną, trzecią już edycją badania, objęto 20 357 respondentów z 11 europejskich krajów (Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Holandia, Polska, Portugalia, Rosja, Szwajcaria, Wielka Brytania). W Polsce w badaniu uczestniczyło 1008 respondentów. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od czerwca do sierpnia 2008 roku.

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy