Pomysły Wiadomości branżowe

Raport Ernst & Young: wciąż warto inwestować w nieruchomości

7 na 10 europejskich inwestorów jest zdania, że kryzys zadłużenia w strefie Euro zmniejszy zainteresowanie nieruchomościami. Ponad połowa twierdzi, że banki w tym roku będą mniej chętnie udzielać kredytów i pożyczek hipotecznych. Mimo to inwestorzy wciąż uważają, że w długim okresie rynki nieruchomości w Europie są atrakcyjną lokatą kapitału. Zdaniem aż 83% warto inwestować w nieruchomości w Polsce.

Firma doradcza Ernst & Young przeprowadziła w grudniu 2011 roku badanie opinii na temat wpływu kryzysu zadłużenia w strefie Euro na rynek nieruchomości. Ankietowano 540 inwestorów z 12 krajów, w tym Polski, zajmujących się przede wszystkim inwestowaniem w nieruchomości. Wyniki przedstawiono w raporcie pt. Barometr Inwestycyjny Rynku Nieruchomości Ernst & Young.

– Nasz raport pokazuje znaczące różnice w oczekiwaniach inwestorów w krótkim okresie. Jeśli jednak przyjmiemy dłuższą perspektywę, oczekiwania są zgodne ? w rynek nieruchomości wciąż warto inwestować ? mówi Anna Kicińska, Dyrektor w zespole Doradztwa Nieruchomości Ernst & Young.

Podczas gdy ponad połowa inwestorów w Niemczech, Francji i Luksemburgu oczekuje wzrostu wolumenu inwestycji w nieruchomości w roku 2012, prawie 60% badanych w Belgii i Szwajcarii jest przeciwnego zdania. W Polsce również zdania są podzielone. 46% inwestorów uważa, że wolumen inwestycji wzrośnie, a 45% twierdzi że spadnie. 

Lokalny patriotyzm

O ile w wielu aspektach zdania inwestorów były podzielone, o tyle zgodni pozostawali co do oceny swoich rynków lokalnych. Wszyscy inwestorzy z 12 krajów, w których przeprowadzana była ankieta, zdecydowanie stwierdzili, że ich rynki są atrakcyjne dla inwestycji w nieruchomości w długim okresie. Największym optymizmem wykazali się inwestorzy niemieccy. Na pytanie ?Czy uważasz, że Niemcy są atrakcyjnym krajem do inwestycji w aktywa nieruchomościowe?? 61% niemieckich inwestorów odpowiedziało ?tak?, a 38% ?zdecydowanie tak?. W przypadku Polski odpowiedzi były następujące: 30% na ?tak? i 53% ?zdecydowanie tak?.

– Pomimo problemu zadłużenia, nie należy oczekiwać załamania rynku nieruchomości takiego, jak w czasie credit crunchu w USA. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że ceny nieruchomości w Europie zapewne nie będą rosły w szybkim tempie ponieważ ograniczone możliwości finansowania kredytem hamują popyt ? mówi Jarosław Bator, Starszy Menadżer w zespole Doradztwa Nieruchomości w Ernst & Young.

Barometr Inwestycyjny Rynku Nieruchomości Ernst & Young przygotowano na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wśród 540 inwestorów z rynku nieruchomości z: Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

 

Grupa Rynku Doradztwa Nieruchomości w Ernst & Young

Grupa Rynku Nieruchomości Ernst & Young od ponad 15 lat wspiera deweloperów, inwestorów, instytucje finansowe i inne podmioty działające na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i za granicą. Doradcy Ernst & Young posiadają certyfikaty zawodowe agentów, zarządców nieruchomości oraz rzeczoznawców majątkowych przyznawane przez polskie i zagraniczne stowarzyszenia zawodowe. Ekspertyzę branżową łączą z wiedzą o finansach, transakcjach i podatkach. 

O Ernst & Young

Ernst & Young, to jedna z wiodących międzynarodowych korporacji świadczących profesjonalne usługi doradcze. Ernst & Young w Polsce to ponad 1300 ekspertów pracujących w 6 biurach na terenie kraju. Ernst & Young jest audytorem prawie 20% przedsiębiorstw znajdujących się na liście 1000 największych światowych firm magazynu Business Week. Jest też światowym liderem w dziedzinie doradztwa podatkowego. Firma świadczy usługi w zakresie: audytu, doradztwa biznesowego, księgowości, doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego, ulg i dotacji inwestycyjnych, doradztwa na rynku nieruchomości oraz szkoleń.

Similar Posts