Wiadomości branżowe

Sport dobry też dla wzroku

Badania pokazują, że ludzie, którzy częściej przebywają na dworze i podejmują aktywność fizyczną, mają lepszy wzrok. Noszenie okularów lub soczewek nie może być żadną przeszkodą – sport jest dla każdego. „Jakość życia ma wpływ na jakość widzenia” – mówi serwisowi infoWire.pl Piotr Toczołowski, specjalista

Badania pokazują, że ludzie, którzy częściej przebywają na dworze i podejmują aktywność fizyczną, mają lepszy wzrok. Noszenie okularów lub soczewek nie może być żadną przeszkodą ? sport jest dla każdego.

?Jakość życia ma wpływ na jakość widzenia? ? mówi serwisowi infoWire.pl Piotr Toczołowski, specjalista optometrii klinicznej z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. ?Osoby, które mają wady wzroku, powinny uprawiać sport. Jest on bardzo ważny w życiu człowieka i ? tak jak sposób odżywiania ? wpływa na cały organizm. Dzięki sportowi funkcjonuje on lepiej? ? zapewnia lekarz.

Chociaż kłopoty z widzeniem nie oznaczają konieczności rezygnacji z aktywności fizycznej, należy pamiętać o pewnych ograniczeniach oraz przeciwwskazaniach i przemyśleć wybór dyscypliny, którą chce się uprawiać. Osobom z wysokimi wadami wzroku nie zaleca się np. podnoszenia ciężarów i boksu. Miłośnicy pływania noszący szkła kontaktowe muszą z kolei pamiętać, żeby nie wchodzić na basen w soczewkach albo korzystać z jednodniowych, które od razu po wyjściu należy wyrzucić. W wodzie znajdują się bowiem różne wirusy, bakterie i grzyby, mogące wywołać groźne choroby oczu.

Podczas aktywności fizycznej z okularów i soczewek korzystają jednak nie tylko osoby z wadami wzroku. Jak zauważa Piotr Toczołowski: ?W niektórych sportach, jak strzelectwo czy łucznictwo, okulary nawet specjalnie się dobiera ? są specjalne soczewki, które pomagają wygasić odblaski i skupić się na celu?. W innych dyscyplinach, np. w squashu, pełnią funkcję ochronną. Czym zatem powinny się charakteryzować dobre okulary sportowe? Na pewno muszą być lekkie, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Reszta zależy od tego, do jakiego sportu będą nam potrzebne. Nie ma bowiem jednych uniwersalnych.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy