Wiadomości branżowe

Stolica Polski w światowej czołówce! – Reader?s Digest ogłasza wyniki największego na świecie testu uprzejmości

Mówi się, że uprzejmość odeszła do lamusa, tymczasem tak nie jest! Aby zmierzyć światowy poziom codziennej uprzejmości, miesięcznik Reader´s Digest wysłał reporterów na ulice większych miast w 35 krajach. Niczym przypadkowi przechodnie

Mówi się, że uprzejmość odeszła do lamusa, tymczasem tak nie jest! Aby zmierzyć światowy poziom codziennej uprzejmości, miesięcznik Reader´s Digest wysłał reporterów na ulice większych miast w 35 krajach. Niczym przypadkowi przechodnie przeprowadzili oni trzy rodzaje testów: 
? sprawdzali, czy wchodząca do jakiegoś budynku osoba przytrzyma im drzwi
? czy sprzedawca podziękuje im za kupienie drobiazgu
? czy ktoś pomoże im zebrać rozsypane dokumenty

Za grzeczne zachowanie przyznawano jeden punkt, a rezultaty badania we wszystkich miastach zostały policzone i porównane. Podsumowanie wyników publikują w numerze lipcowym wszystkie wydania Reader?s Digest na świecie (a jest ich 50!). 

Ta wielka skoordynowana akcja nie była naukowym eksperymentem, ale dała fascynujący przegląd zachowań w badanych krajach.

? To był największy światowy sprawdzian uprzejmości ? twierdzi Conrad Kiechel, Dyrektor Wydawniczy międzynarodowych edycji miesięcznika Reader?s Digest. ? Nasi reporterzy przeprowadzili ponad 2 tysiące indywidualnych testów zachowania. Wyniki wiele mówią i dają do myślenia. 

Europejskie miasta, których mieszkańcy zdobyli najwięcej punktów to szwajcarski Zurych (drugie miejsce na świecie), potem Berlin (Niemcy) i Zagrzeb (Chorwacja) ? który znalazł się na czwartym miejscu wraz z brazylijskim Sao Paulo. Warszawa niewiele im ustępuje, jest na piątej pozycji! 

Mieszkańcy Zagrzebia wygrali w teście ?rozsypanych dokumentów?. Pewien pan, choć ma reumatyzm i problemy z kręgosłupem, z zapałem rzucił się do pomocy. ? Zawsze pomagam ludziom w potrzebie ? wyjaśniał. Sprzedawcy okazali się szczególnie uprzejmi w Zurychu i w Sztokholmie. W obu miastach we wszystkich sklepach dziękowali tajnym ?klientom?. 

Cztery europejskie miasta (w tym Warszawa) mają przynajmniej 67% testów zdanych pomyślnie! 13 z 20 najlepszych w rankingu to miasta naszego kontynentu. 9 z nich ma wyniki powyżej 60%.

Niestety, nie wszystkie miasta Europy wypadły korzystnie. Moskwa i Bukareszt znalazły się wśród tych, które w teście zdobyły najmniej punktów. 

Pewna moskwiczanka puszczając drzwi, które o mało nie uderzyły w nos wysłannika Reader´s Digest, obruszyła się na pytanie, dlaczego zachowała się tak niemiło. ? Nie jestem odźwierną ? burknęła. ? Nie mam obowiązku przytrzymywać nikomu drzwi. Jak ktoś nimi dostanie, to sam sobie winien, niech uważa.

Region, w którym odnotowano niedostatki uprzejmości to Azja. 8 z 9 miast tego kontynentu uplasowało się w ostatniej jedenastce. Tylko Hongkong nie trafił na koniec listy w kategorii ?przytrzymanie drzwi?. Żadne azjatyckie miasto nie przekroczyło tu 40% pozytywnych zachowań.

Nowojorczycy zdali egzamin celująco. W każdym z trzech testów znaleźli się w piątce najlepszych, byli pierwsi w przytrzymywaniu drzwi. ? Większość nowojorczyków to ludzie uprzejmi ? uważa młoda mieszkanka tej metropolii Kirsten Chieco.

W Sao Paulo nawet działający na pograniczu prawa zachowują się uprzejmie. Kiedy reporterzy Reader´s Digest kupowali okulary słoneczne na straganie, rozległy się krzyki ?Policja idzie!?. Okazało się, że targ jest nielegalny. Handlarz szybko zwinął towar i dał nogę, ale najpierw powiedział pięknie ?dziękuję” klientom. 

Testujący rozmawiali z wieloma starszymi osobami, które narzekały na upadek dobrego wychowania wśród młodzieży. Jednak badanie wykazało co innego! Osoby poniżej 40. roku życia były zwykle najbardziej uprzejme, a te powyżej 60. ? najmniej. Niektórzy panowie twierdzili, że nie chcą narazić się paniom, traktując je jak słabe kobietki. Może dlatego mężczyźni po sześćdziesiątce byli najmniej skłonni do przytrzymywania drzwi reporterkom Reader´s Digest.  

Czy świat zdał test uprzejmości? Globalnie w 55 procentach ? ale w niektórych miastach wyniki były o wiele, wiele lepsze. Jeśli uprzejmość jest jak olej smarujący tryby społeczeństwa, to badanie wykazało, że oleju jest sporo, choć niektórym miastom przydałoby się go trochę uzupełnić. 

Reader´s Digest, miesięcznik, który powstał 84 lata temu, wydawany jest dziś w 21 językach i dociera do 80 milionów czytelników na świecie. Pokazuje to, co w ludziach najlepsze. Są w nim reportaże, humor, rady z różnych dziedzin i interesujące historie z życia.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy