Wiadomości branżowe

Uday Kotak, bankier z Indii, najlepszym przedsiębiorcą świata roku 2014

Rozpoczynał w roku 1985 z 250 tys. USD kapitału początkowego. Pieniądze pożyczył od rodziny i przyjaciół. Dziś jest właścicielem banku, który ma ponad 12 mln klientów i zatrudnia 25 tys. osób w 605 oddziałach w 345 miastach w Indiach i poza ich granicami. Uday Kotak, założyciel Kotak Mahindra Bank z Indii, zdobył w Monte Carlo tytuł EY World Entrepreneur of The Year 2014.  

– Jestem absolutnie zachwycony i zaszczycony tym, że mogę przyjąć tę prestiżową nagrodę w imieniu 1,2 mld obywateli Indii. Jest to także najlepszy dowód uznania dla 25 tys. pracowników KMB, którzy tak ciężko pracowali, by zbudować światowej klasy instytucję finansową w Indiach ? powiedział Uday Kotak po ceremonii wręczenia nagrody. Kotak Mahindra Bank jest czwartym największym prywatnym bankiem w Indiach. Ma aktywa o wartości ponad 19 mld USD i roczne przychody rzędu 2,8 mld USD. Na początku swojej działalności KMB był firmą pożyczkową. W 2003 roku jako pierwsza w historii Indii niebankowa instytucja finansowa, KMB został przekształcony w bank.

Tytuł najlepszego przedsiębiorcy świata przyznano już po raz 14. W tym roku w finałowej rywalizacji wzięło udział 60 przedstawicieli biznesu z 51 krajów. Wszyscy oni zdobyli wcześniej tytuły Przedsiębiorcy Roku w lokalnych edycjach konkursu. Wśród finalistów był reprezentant Polski ? Andrzej Wiśniowski ? założyciel firmy WIŚNIOWSKI produkującej bramy garażowe i ogrodzenia. Polski finalista podczas ceremonii wręczenia nagród został włączony do Galerii Sław światowej przedsiębiorczości.

O tytuł najlepszego przedsiębiorcy na świecie Polacy walczą od 11 lat. Do tej pory żaden z właścicieli firm z Europy Środkowo ? Wschodniej nie zdobył tytułu World Entrepreneur Of The Year. W gronie przedsiębiorców reprezentujących Polskę w globalnym finale konkursu znaleźli się dotąd:

 • Krzysztof Pawłowski ? założyciel WSB National Louis University w Nowym Sączu, Przedsiębiorca Roku 2003
 • Zbigniew Sosnowski ? założyciel firmy Kross, Przedsiębiorca Roku 2004
 • Tadeusz Winkowski ? założyciel firmy Quad Winkowski, Przedsiębiorca Roku 2005
 • Maciej Duda ? założyciel firmy Duda Holding, Przedsiębiorca Roku 2006
 • Dariusz Miłek ? założyciel firmy CCC, Przedsiębiorca Roku 2007
 • Michał Kiciński, Marcin Iwiński ? założyciele CD Projekt, Przedsiębiorcy Roku 2008
 • Piotr Mikrut ? założyciel firmy Śnieżka, Przedsiębiorca Roku 2009
 • Ryszard Florek ? założyciel firmy FAKRO, Przedsiębiorca Roku 2010
 • Krzysztof Pawiński ? założyciel firmy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011
 • Ewald Raben ? twórca firmy Raben Group, Przedsiębiorca Roku 2012
 • Andrzej Wiśniowski ? twórca Wiśniowski Group, Przedsiębiorca Roku 2014

– Każdy nasz reprezentant w 11-letniej historii obecności Polski w Monte Carlo był wyjątkowy i z ogromną starannością wybrany przez niezależne od EY jury konkursu. Mamy w kraju naprawdę wspaniałych przedsiębiorców, którzy powinni zostać docenieni. Wierzymy, że w roku 2015 znów będziemy jechać do Monte Carlo z nadzieją na pierwszy tytuł World Entrepreneur of The Year dla Polski i naszego regionu ? mówi Barbara Górska, Dyrektor Konkursu EY Przedsiębiorca Roku w Polsce.

Obecnie trwa 12. polska edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Do 15 czerwca br. kandydaci mogą zgłaszać swój udział w trzech kategoriach konkursowych: Produkcja i Usługi, Nowy Biznes, Nowe technologie/Innowacyjność. Zwycięzca 12. polskiej edycji reprezentować będzie nasz kraj w międzynarodowym finale konkursu w czerwcu 2015 roku w Monte Carlo, gdzie zmierzy się z międzynarodowymi konkurentami, reprezentującymi wszystkie kontynenty. Więcej informacji o konkursie oraz formularz aplikacyjny znajduje się na stronie www.przedsiebiorcaroku.pl

 

O konkursie EY Przedsiębiorca Roku

Konkurs Przedsiębiorca Roku organizowany przez firmę doradczą EY wyróżnia najlepszych twórców firm i promuje polską przedsiębiorczość zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Oceniając kandydatów, niezależne od EY grono jurorskie bierze pod uwagę m.in. takie kryteria jak przedsiębiorczość, strategia firmy, wyniki finansowe, działalność międzynarodowa, innowacyjność, relacje z pracownikami. Liczą się również kryteria pozaekonomiczne ? pasja, determinacja, entuzjazm oraz dobra współpraca z otoczeniem społecznym. Każdego roku zwycięzcy wszystkich krajowych edycji konkursu przyjeżdżają na światowy finał do Monte Carlo, gdzie spośród triumfatorów lokalnych edycji wybierany jest World Entrepreneur of the Year.

W Polsce w skład niezależnego od EY Jury konkursu Przedsiębiorca Roku wchodzą wybitne osobistości polskiej sceny publicznej oraz zwycięzcy minionych edycji konkursu:

 • Jan Krzysztof Bielecki ? Przewodniczący Jury, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów
 • Leszek Czarnecki – Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding
 • Andrzej Dębowski – Prezes DIE Inwestycje
 • Jerzy Koźmiński – Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
 • Jacek Siwicki – Prezes Enterprise Investors
 • Piotr Mikrut – Przedsiębiorca Roku 2009, Prezes Zarządu Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka
 • Ryszard Florek – Przedsiębiorca Roku 2010, Prezes Zarządu FAKRO
 • Krzysztof Pawiński – Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice
 • Ewald Raben – Przedsiębiorca Roku 2012, Prezes Grupy Raben
 • (od roku 2014) Andrzej Wiśniowski ? Przedsiębiorca Roku 2013, twórca firmy WIŚNIOWSKI


dostarczył infoWire.pl

Źródło EY. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy