Pomysły Wiadomości branżowe

VII edycja konkursu EYe on Tax rozstrzygnięta

Uczestnicy siódmej edycji konkursu EYe on Tax, studenci kierunków prawniczych i ekonomicznych z całej Polski, zmierzyli się z zadaniami, które często stawiane są profesjonalnym doradcom podatkowym. Najlepsza okazała się

Uczestnicy siódmej edycji konkursu EYe on Tax, studenci kierunków prawniczych i ekonomicznych z całej Polski, zmierzyli się z zadaniami, które często stawiane są profesjonalnym doradcom podatkowym. Najlepsza okazała się 4-osobowa drużyna „Lewiatan”, w skład której weszli studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wygranie konkursu może oznaczać początek kariery zawodowej w jednej z największych firm doradczych w Polsce.

Siódma edycja ogólnopolskiego konkursu EYe on Tax spotkała się z rekordowym zainteresowaniem uczestników –  zgłosiło się do niej prawie 550 drużyn. Konkurs EYe on Tax opiera się na formule studiów przypadku, przy ich rozwiązywaniu trzeba było wykazać się m.in. znajomością polskiego prawa podatkowego. W pierwszym etapie konkursu studenci analizowali zadania, do których rozwiązania nadsyłali pocztą e-mail, w drugim etapie brali udział w warsztatach  organizowanych przez Ernst & Young na ich uczelniach, zaś 12 najlepszych zespołów spotkało się 19 stycznia br podczas finału konkursu w hotelu InterContinental w Warszawie.

Ostatnim etapem finału była  rozprawa sądowa, gdzie w rolę arbitrów wcielili się eksperci z działu Doradztwa Podatkowego Ernst & Young oraz zaproszeni eksperci. Finałowej symulacji rozprawy przyglądało się Jury, w skład którego weszli: Radosław Szczęch, Partner w dziale Doradztwa Podatkowego Ernst & Young (Przewodniczący Jury), Prof. dr hab. Bogumił Brzeziński, Kierownik Katedry Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedry Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prof. zw. dr hab. Zbigniew Kmieciak, Kierownik Katedry Postępowania Administracyjnego Porównawczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, Justyna Bielik – Redaktor Merytoryczny Modułu Podatkowego Legalis, Wydawnictwo C.H. Beck oraz Sylwia Migdal i Michał Goj, doradcy podatkowi Ernst & Young.

Dwie drużyny, które zakwalifikowały się do końcowego etapu finału, stanęły po przeciwnych stronach ławy sędziowskiej, wcielając się w rolę firmy, która weszła w spór z organami podatkowymi lub reprezentując te organy jako pełnomocnicy Izby Skarbowej. Arbitrzy zdecydowali, która strona konfliktu najlepiej udokumentowała i zaprezentowała swoje racje – wykorzystując wiedzę prawniczą, jak również posiłkując się zaplanowaną strategią obrony i oskarżenia. Radosław Szczęch, Partner w dziale Doradztwa Podatkowego Ernst & Young, przyznaje: Konkurs EYe on Tax daje uczestnikom cenną możliwość skonfrontowania wiedzy teoretycznej zdobytej podczas studiów z praktyką, ponieważ zadania, z jakimi mierzą się uczestnicy, podobne są do tych z jakimi często stykają się profesjonalni doradcy podatkowi. Co więcej, konkurs to szansa na poznanie innych osób zainteresowanych prawem podatkowym i nawiązanie nowych znajomości, które mogą zaprocentować w przyszłości. Dzielenie się wiedzą, dobra zabawa i cenne nagrody to atuty konkursu EYe on Tax. Zarówno statystyka tegorocznej edycji, jak i opinie zaproszonych gości i uczestników, pozwalają twierdzić, że jest to największy i najbardziej prestiżowy konkurs tego typu w Polsce. Napawa optymizmem skala zainteresowania i poziom merytoryczny drużyn. Jako przedstawiciel Ernst & Young, ale także doradca podatkowy, jestem dumny, że możemy przyczyniać się do budowania wizerunku tego perspektywicznego zawodu i podnosić jego rangę wśród studentów. 

Tegoroczną edycję konkursu wygrała 4-osobowa drużyna „Lewiatan”, w skład której weszli studenci prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz finansów i rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie: Marek Janas, Mateusz Raińczuk, Kamil Kozioł i  Katarzyna Motyczka. Zwycięzcy dostali nagrody finansowe (20 tys zł do podziału dla zespołu) i rzeczowe (ufundowane przez partnerów konkursu); będą mogli również odbyć płatne praktyki w  Ernst & Young.

Kamil Kozioł ze zwycięskiej drużyny „Lewiatan” przyznaje: Takie inicjatywy jak konkurs EYe on Tax są  dla młodych ludzi świetną okazją do przetestowania wiedzy z zakresu prawa podatkowego oraz zapoznania się w pewnym stopniu z realiami pracy związanej z doradztwem podatkowym. Ponadto wzięcie udziału w konkursie daje szansę na rozpoczęcie kariery zawodowej pod okiem specjalistów z Ernst & Young. Dodaje: Na początku trochę wahaliśmy się czy wziąć udział w konkursie ze względu na bardzo dużą liczbę uczestników, ale teraz nie mamy najmniejszych wątpliwości, że warto było spróbować. Chcieliśmy sprawdzić czy jesteśmy w stanie wykorzystać wiedzę zdobytą na studiach do rozwiązania kazusów przygotowanych przez praktyków, którzy na co dzień mają do czynienia z prawem podatkowym. Już sam fakt bycia w finale, w którym znalazła się dwunastka najlepszych drużyn, był dla nas wyróżnieniem. Do Warszawy pojechaliśmy przede wszystkim z zamiarem dobrej zabawy, choć zapewne każdy z nas skrywał nadzieję na coś więcej. W końcowym etapie finału spotkaliśmy się z inną, również bardzo mocną drużyną z UJ, która świetnie zaprezentowała się w symulacji rozprawy sądowej i podczas całego finału. Dlatego do końca nie byliśmy pewni jaką decyzję podejmie Jury. Po ogłoszeniu wyników poczuliśmy się bardzo docenieni i jednocześnie dumni z siebie, że dzięki wytrwałości i wytężonej pracy udało nam się osiągnąć sukces.  Należy również wspomnieć o świetnej organizacji konkursu oraz atrakcyjnych nagrodach. Kamil Kozioł podsumowuje, iż udział w konkursie to cenne doświadczenie, które będzie procentować w przyszłości: Poczuliśmy się pewni siebie i uzyskaliśmy ‘dowód’, że systematyczna praca się opłaca. Konkurs uczy także współpracy zespołowej, która jest przydatna w pracy zawodowej. 
 
Podczas finału konkursu EYe on Tax został ogłoszony również wynik polskich eliminacji do międzynarodowego Konkursu Ernst & Young EMEIA Young Tax Professional of the Year. Zwyciężczyni – Monika Siedlecka, studentka III roku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (kierunek  Finanse i Rachunkowość), weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, który odbędzie się latem 2012 roku w Bostonie, USA.

Kolejna edycja konkursu EYe on Tax planowana jest na jesień 2012 roku.

 

Więcej informacji na stronie: www.ey.com.pl/EYe_on_Tax

Zdjęcia i wrażenia uczestników dostępne także na www.facebook.com/EY.Polska.Kariera

 

Partner konkursu: C.H.Beck

Patroni medialni: Onet.pl, Dziennik Gazeta Prawna, SKN Inwestor, Gazeta Studencka, KarierawFinansach.pl, Magiel, Manko, Students.pl, Trend.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy