Pomysły Wiadomości branżowe

W Polsce klimat do rozwoju energetyki odnawialnej nieco gorszy niż przed rokiem

Polska spadła z 25. na 26. miejsce na 40 badanych państw w Indeksie Atrakcyjności Krajów dla Rozwoju Energetyki Odnawialnej za 2013 rok opracowanym przez firmę doradczą EY. W tym czasie poziom inwestycji w odnawialne źródła energii globalnie skurczył się o 11% w ujęciu rocznym. Zdaniem ekspertów EY, w bieżącym roku do głównych wyzwań stojących przed sektorem energetycznym na świecie,

Teaser

Polska spadła z 25. na 26. miejsce na 40 badanych państw w Indeksie Atrakcyjności Krajów dla Rozwoju Energetyki Odnawialnej za 2013 rok opracowanym przez firmę doradczą EY. W tym czasie poziom inwestycji w odnawialne źródła energii globalnie skurczył się o 11% w ujęciu rocznym. Zdaniem ekspertów EY, w bieżącym roku do głównych wyzwań stojących przed sektorem energetycznym na świecie, należy poprawa poziomu jego innowacyjności i wzrost efektywności.

Globalne motory wzrostu

W minionym roku po raz kolejny najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla rozwoju OZE były Stany Zjednoczone. Tuż za nimi uplasowały się Chiny, które zainstalowały panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 12 GW (to 1/3 całej mocy fotowoltaiki zainstalowanej w Niemczech na koniec 2013 roku). Wspieranie zielonej energii poprzez system dofinansowania i obowiązku odkupu energii to jeden ze sposobów Państwa Środka na pobudzenie wzrostu gospodarczego. Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazły się Niemcy. Jednak planowane zmniejszenie poziomu dopłat za naszą zachodnią granicą stawia perspektywy dla branży pod znakiem zapytania. Tuż poza podium znalazła się Japonia, która wyprzedziła Wielką Brytanię. Ubiegły rok należał do Indii, które stały się 7. najbardziej atrakcyjnym dla rozwoju OZE rynkiem świata. Dobrze radziły sobie również Brazylia i RPA.

Polska mniej atrakcyjna

Polska zajęła w indeksie 26. miejsce na 40 państw poddanych analizie. Wcześniej, zarówno Polska, jak i Rumunia, były określane mianem wschodzących gwiazd w Europie, jeśli chodzi o rozwój OZE. Nadal pozytywnie oceniane są czynniki makroekonomiczne (w tym stabilność gospodarcza). Jednak to, co wpłynęło na obniżenie pozycji Polski, to między innymi duże ryzyko regulacyjne i planowane zmiany w zakresie wsparcia energii słonecznej w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Konieczność konkurowania fotowoltaiki z tańszymi technologiami w ramach systemu aukcyjnego stawia, zdaniem ekspertów, pod znakiem zapytania dalszy dynamiczny rozwój tej branży.

– Ranking EY ocenia nie tylko czynniki specyficzne dla poszczególnych technologii OZE, ale także stabilność polityczną i makroekonomiczną oraz uwarunkowania rynku energii. Właśnie w tej kategorii wypadamy gorzej niż w poprzednim rankingu i przyrost mocy odnawialnych, szczególnie w fotowoltaice, nie będzie tak duży jak spodziewano się jeszcze 2-3 lata temu. W sytuacji dużej niepewności regulacyjnej wyhamowały również inwestycje w innych technologiach ? mówi Kamil Baj, menedżer w dziale Doradztwa Biznesowego EY.

W sumie w 2013 roku w całej Europie było o 44% mniej nowych inwestycji w OZE w porównaniu do rok poprzedniego. Ich wartość spadła z 84 do 47 mld USD. Wartość wszystkich inwestycji OZE na świecie w 2013 r. wyniosła 210 mld USD.

5 wyzwań i trendów na 2014 rok

Zdaniem ekspertów EY, w tym roku decydenci powinni skupić się na tym, by wzmocnić odporność sektora energetycznego na wypadek nieprzewidzianychzdarzeń tj. kryzysów ekonomicznych, katastrof, czy też po prostu istotnych zmian kosztów wytwarzania technologii. Uniezależnienie branży od krótkoterminowych tendencji politycznych (czyli tzw. short-termismu) jest jednym z działań jakie należałoby podjąć, żeby zapewnić możliwość długoterminowego rozwoju OZE. Firmy powinny koncentrować się na wydajności i efektywności w zakresie wykorzystania aktywów OZE. Ważną kwestią będzie szukanie nowych form finansowania dla ?zielonych? inwestycji. Dodatkowo firmy będą się koncentrować na tych regionach, gdzie wzrost gospodarczy i rosnące zapotrzebowaniem na energię idą w parze z niedoborami infrastruktury i potencjałem w zakresie OZE. Do tych krajów należą np.: Etiopia, Kenia, Indonezja, Malezja i Urugwaj. Zwiększy się prawdopodobnie rola rynków wschodzących, które już teraz przyciągają około połowy wszystkich inwestycji w odnawialne źródła energii.

O Indeksie Atrakcyjności Krajów dla Rozwoju Energetyki Odnawialnej

Wpływ na punktację w Indeksie Atrakcyjności Krajów dla Rozwoju Energetyki Odnawialnej mają takie czynniki jak: krajowe regulacje w sektorze energii, poziom rozwoju sieci i jej dostosowanie do wymagań energetyki odnawialnej, dostępność kapitału, ulgi i dotacje na rozwój energetyki odnawialnej, perspektywa rozwoju rynku, klimat podatkowy, obecna infrastruktura oparta o OZE, jakość zasobów naturalnych, skala realizowanych projektów inwestycyjnych. Każdy z krajów mógł zdobyć 100 punktów. Stany Zjednoczone, które znalazły się na pierwszym miejscu, zdobyły ich 74,4. Polsce przyznano 46,1. W rankingu znalazło się w sumie 40 gospodarek.

O firmie EY

EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne. Nasza wiedza oraz świadczone przez nas najwyższej jakości usługi przyczyniają się do budowy zaufania na rynkach kapitałowych i w gospodarkach całego świata. W szeregach EY rozwijają się utalentowani liderzy zarządzający zgranymi zespołami, których celem jest spełnianie obietnic składanych przez markę EY. W ten sposób przyczyniamy się do budowy sprawniej funkcjonującego świata. Robimy to dla naszych klientów, społeczności, w których żyjemy i dla nas samych.

Nazwa EY odnosi się do firm członkowskich Ernst & Young Global Limited, z których każda stanowi osobny podmiot prawny. Ernst & Young Global Limited, brytyjska spółka z odpowiedzialnością ograniczoną do wysokości gwarancji (company limited by guarantee) nie świadczy usług na rzecz klientów.

Aby uzyskać więcej informacji, wejdź na www.ey.com/pl 

Źródło EY. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy