Pomysły Wiadomości branżowe

Weekend w Salzburgu

Po długim letnim lenistwie czas na aktywne weekendowe wycieczki! Warto wykorzystać piękne jesienne słońce na zwiedzanie i poznawanie tajemnic wyjątkowych europejskich miast. Jednym z nich jest austriacki Salzburg. Czekają urocza starówka,

Po długim letnim lenistwie czas na aktywne weekendowe wycieczki! Warto wykorzystać piękne jesienne słońce na zwiedzanie i poznawanie tajemnic wyjątkowych europejskich miast. Jednym z nich jest austriacki Salzburg. Czekają urocza starówka, największa zachowana w całości forteca, dom Mozarta, liczne rowerowe ścieżki oraz niecodzienne łakocie! W końcu nie bez powodu miasto odwiedza rocznie 6,5 miliona turystów.

Salzburg z trzech stron otoczony jest górami, a z czwartej opasany jest rzeką. Te naturalne ograniczenia, które były prawdziwym utrapieniem poprzednich pokoleń, dziś cieszą każdego turystę. W 150-tysiecznym mieście na wszystkich zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji ? jeden weekend to zdecydowanie za mało, by poznać wszystkie uroki tego wyjątkowego miejsca. Dlatego do Salzburga warto wracać po wielokroć.

Starówka na start!

Salzburska starówka ma zaledwie jeden kilometr kwadratowy! Jest jednak pełna uliczek, zaułków, pasaży, placów, sal koncertowych, restauracji i kościołów ? znalazło się tu miejsce aż dla 20. Opactwo świętego Piotra jest jedną z pereł zabytkowego Salzburga. Na jego terenie znajduje się działający do dziś cmentarz miejski. Po jego przejściu trafiamy na dziedziniec, do restauracji St. Peter Stiftskeller ? karczmy, która w tym miejscu istnieje już od 803 roku. Być może nie damy rady obejrzeć wszystkich kościołów, ale koniecznie trzeba zobaczyć jeden z nich ? kościół franciszkański oddalony od opactwa św. Piotra o zaledwie kilkaset metrów. Płaskorzeźba przedstawiająca palce w geście litery V oznacza, że to miejsce było azylem i każdy uciekający przed wymiarem sprawiedliwości, miał prawo się tu schronić.

Twierdza niezdobyta

Nad salzburską starówką króluje Twierdza Hohensalzburg, uchodząca za największą zachowaną w całości fortecę w Europie Środkowej. Początki jej istnienia sięgają XI wieku, przy czym największy wkład w jej rozbudowę włożył na początku XVI wieku Leonhard von Keutschach. Od tego czasu pozostała niezmieniona. Z miejscem tym związana jest wyjątkowa historia Wolfa Dietricha von Raitenau, arcybiskupa Salzburga z przełomu XVI i XVII wieku, którego duch wita nas tuż przy wejściu.

Miasto Mozarta

W Salzburgu urodził się i przeżył wiele lat Wolfgang Amadeusz Mozart. Wieczorem warto wybrać się na koncert do jednej z licznych sal koncertowych. Po drodze możemy przekąsić mozartkugeln, wyjątkowe kulki czekoladowe, rozpoznawalne na całym świecie. Co niezwykle ważne, prawdziwych, ręcznie robionych z malutką dziurką w polewie, nie można kupić nigdzie poza Salzburgiem.

Ekstremalne rozrywki

Salzburg jest atrakcyjny nie tylko dla wielbicieli zwiedzania zabytków, ale także dla cyklistów. ?Rowerowa stolica Austrii? ma, wraz z przyległościami, aż 160 kilometrów ścieżek rowerowych. Kto nie boi się sportowych wyzwań, powinien ruszyć pieszo na szlak ku szczytowi Untersberg, z którego rozpościera się piękny widok na panoramę miasta.

Na miłośników prawdziwych wrażeń czeka ?Hangar-7?, miejsce stworzone przez ekscentrycznego właściciela Red Bulla ? pasjonata kuchni, sztuki i sportów ekstremalnych. Po przemierzeniu ulicy oświetlonej niczym pas startowy, w środku czekają na nas dwie wyjątkowe restauracje, dzieła sztuki na ścianach oraz bolidy Formuły 1. Wizyta w takim miejscu, tuż przed odlotem, z pewnością sprawi, że to nie będzie nasza pierwsza i ostatnia wizyta w Salzburgu!

Więcej informacji znaleźć można w najnowszym wydaniu magazynu Witaj w Podróży (wyd. Reader?s Digest) oraz na stronie www.witajwpodrozy.pl

 ***

Witaj w Podróży to dwumiesięcznik dla osób aktywnych, które chcą dzielić się z innymi tym, co w Polsce i na świecie kochają najbardziej. Magazyn zawiera artykuły dziennikarzy-podróżników, którzy pokazują nieznane zakątki świata i Polski, proponują ciekawe sposoby na spędzenie wolnego czasu, podpowiadają, dokąd warto pojechać i co zobaczyć. Na łamach magazynu o swoich ukochanych miejscach opowiadają również czytelnicy oraz znane osoby.

Magazyn Witaj w Podróży jest również dostępny w Internecie. Pod adresem www.witajwpodrozy.pl znajduje się serwis społecznościowy dla miłośników wędrówek po Polsce i świecie.

Wydawcą magazynu Witaj w Podróży jest wydawnictwo Reader?s Digest.

Do kupienia za pośrednictwem strony internetowej wydawnictwa Reader?s Digest: www.digest.com.pl oraz www.witajwpodrozy.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy