Większość Polaków wierzy w duchy

Globalny sondaż miesięcznika Reader’s Digest wykazał, że w XXI wieku wiara w duchy nie ginie. Największa grupa ankietowanych deklarowała ją na Węgrzech (70% wskazań). Polska i Czechy zajęły wspólnie drugie miejsce – w obu krajach było aż po 63% wskazań na „tak.

Wydawałoby się, że w naszym racjonalistycznym świecie opowieści o duchach można już tylko między bajki włożyć. A jednak jak wykazał przeprowadzony w różnych stronach świata sondaż miesięcznika Reader’s Digest, nawet tam, gdzie większość deklarowała, że w duchy nie wierzy, zadziwiająco dużo osób na pytanie „Czy wierzysz w duchy? odpowiedziało „tak. W Stanach Zjednoczonych to niemal połowa ankietowanych – 47% wskazań, w Kanadzie czy na Filipinach – 43%.

Najmniej skłonni do wiary w tajemnicze zjawy okazali się mieszkańcy RPA – tylko 17% odpowiedzi „tak,  i Francuzi – 20%. A przecież we Francji ulubionych przez duchy miejsc takich jak stare pałace nie brak. Dla porównania w Wielkiej Brytanii zwolenników duchów było aż o 17% więcej niż we Francji – w sumie 37%.

– Może znaczenie ma racjonalistyczna tradycja francuska? Ale jeśli tak, to jak to się stało, że drugie miejsce pod względem wielkości grupy deklarującej wiarę w duchy, ex aequo z nami, zajęli dość twardo stąpający po ziemi Czesi? – zastanawia się Anna Esden–Tempska, redaktor naczelna polskiego wydania Reader’s Digest. – W każdym razie, mimo że wierzący w duchy zdobyli zdecydowaną przewagę tylko w 4 krajach, to zaskakujące, że tych, którzy nie negują możliwości pojawiania się Białej Damy, jest na świecie wciąż tak wielu.

Authors

Related posts

Top