Badania

Wyniki badania. Bez wirtualnego świata Polacy nie potrafią obchodzić już świąt!

16.12.2016 Wyniki badania. Bez wirtualnego świata Polacy nie potrafią obchodzić już świąt! Mobilne urządzenia, dostępność Internetu i wszechobecność mediów społecznościowych wpływają na sposób przygotowania i

16.12.2016

Wyniki badania. Bez wirtualnego świata Polacy nie potrafią obchodzić już świąt!

Mobilne urządzenia, dostępność Internetu i wszechobecność mediów społecznościowych wpływają na sposób przygotowania i celebrowania świąt. Wyniki badania pokazują, iż w dzisiejszych czasach bez wirtualnego świata nie potrafimy przygotować się do świętowania Bożego Narodzenia w realnym życiu.

Ponad 90% z 4162 respondentów badania „Jak współczesne technologie zmieniają świąteczne zwyczaje Polaków” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń przyznało, iż aktywnie korzysta z urządzeń mobilnych w przygotowaniu do Bożego Narodzenia. Urządzenia mobilne wpisują się w nasze życie porównywalnie do korzystania z elektryczności czy samochodu, dla coraz większej ilości osób szczególnie młodych, są głównym narzędziem codziennego użytku. Nic więc dziwnego, że również 19% zapytanych deklaruje, że urządzenia mobilne są wręcz niezastąpione i bez nich nie byłoby świąt, a dla 37% respondentów często przydają się w okresie przygotowań do Bożego Narodzenia.

Najczęściej są pomocne w wyszukiwaniu przepisów kulinarnych (27%), inspiracji na ozdoby świąteczne i dekoracje domu (24%), a także do wyszukiwania życzeń świątecznych i kolęd (20%) oraz do ściągania muzyki i przydatnych w okresie świątecznym aplikacji (5%)

Jak wynika z badania 97% Polaków obdarowuje swoich bliskich świątecznymi prezentami i na podarunki wydajemy najwięcej pieniędzy ze świątecznego budżetu, w tym wypadku również poszukujemy inspiracji prezentowych wirtualnie. Ponad 40% respondentów czerpie pomysły właśnie z Internetu.

Wraz z pokoleniem Millenium zmieniają się również rodzaje podarowywanych prezentów. Popularną alternatywą stają się prezenty w formie przeżyć. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonej przez serwis Prezentmarzeń, 37% respondentów uważa, że prezenty w formie emocji to dobry pomysł, a 28% postrzega je jako szansę na podarowanie bliskiej osobie niezapomnianych wrażeń. Z kolei 24 % zapytanych osób deklaruje, iż chętnie podarowałoby taki upominek, aby oryginalnie zaskoczyć bliskich.

Coraz częściej zamiast tradycyjnego materialnego upominku wręczamy oryginalny prezent w postaci przeżycia, który pamięta się na długo. Jest to spowodowane współczesnym stylem życia, zmianą pokolenia oraz chęcią doświadczenia czegoś nowego. Chcemy przeżywać przygody z nutką adrenaliny, dlatego coraz częściej decydujemy się podarować również bliskiej osobie na przykład lot w tunelu aerodynamicznym, wizytę w Escape room czy przejażdżkę Ferrari. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

A to już wiesz?  Słodycze kuszą nas najbardziej - „Małe grzeszki” Polaków w liczbach – wyniki badania

Media społecznościowe zdominowały również same święta. Ponieważ pozwalają być w stałym kontakcie ze znajomymi i mieć natychmiastowy dostęp do informacji coraz częściej zamiast przeżywać czas z rodziną dokumentujemy przebieg świąt udostępniając informacje przyjaciołom. Jesteśmy z bliskimi, siedzimy przy jednym stole, ale jednocześnie jesteśmy w innej rzeczywistości, którą zapewniają nam smartfony. Jak wynika z badania serwisu, na portalach społecznościowych nie tylko relacjonujemy przebieg świąt, ale również za ich pośrednictwem składamy sobie życzenia – 27% wskazań. Dopiero na drugim miejscu pojawiają się życzenia osobiste, a następnie telefoniczne i sms-owe.

Coraz więcej osób spędza święta poza granicami kraju ponieważ zmieniły się również możliwości wyjazdowe, zarówno turystyczne jak i zarobkowe. W tym wypadku znowu z pomocą przychodzą nam mobilne urządzenia. Z rodziną przebywającą poza granicami naszego kraju, kontaktujemy się głównie za pomocą Facebooka – 37% wskazań oraz Skype’a 25% wskazań. Do kontaktu telefonicznego celem złożenia życzeń świątecznych rodzinie spoza Polski przyznaje się tylko 7% respondentów.

Wyniki badanie zrealizowanej przez serwis Prezentmarzeń pokazują, iż w dobie Internetu i wszechobecnych technologii, przygotowanie i przebieg świąt zostały zdominowane przez urządzenia mobilne i media społecznościowe. W natłoku reklam i komercjalizacji Bożego Narodzenia, szukamy jednak pomysłów na oryginalne prezenty dla bliskich i coraz częściej sięgamy po prezenty niematerialne w postaci przeżyć. Paradoksalnie zamawiając je chętnie za pośrednictwem serwisów internetowych.

* źródło: Badanie “Jak współczesne technologie zmieniają zwyczaje świąteczne Polaków” zostało zrealizowane na próbie 4162 respondentów w formie sondy online przez serwis Prezentmarzeń w listopadzie 2016

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy