Wydarzenia

Zgłoś projekt do Konkursu Naukowego E(x)plory 2017

Zgłoś projekt do Konkursu Naukowego E(x)plory 2017! Trwa nabór zgłoszeń do Konkursu Naukowego E(x)plory 2017. Konkurs skierowany jest do młodzieży w wieku 13-20 lat o

Zgłoś projekt do Konkursu Naukowego E(x)plory 2017!

Trwa nabór zgłoszeń do Konkursu Naukowego E(x)plory 2017. Konkurs skierowany jest do młodzieży w wieku 13-20 lat o różnorodnych zainteresowaniach naukowych. Najlepsze prace zostaną nagrodzone stypendiami w wysokości 10 000, 7 000 i 5 000 zł oraz udziałem w prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych. Na zgłoszenia czekamy do 29 stycznia 2017 roku.

E(x)plory to największy w Polsce konkurs naukowy, który pozwala młodym naukowcom tworzyć
i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami.- Do tej pory odbyło się pięć konkursów E(x)plory – mówi prof. Barbara Liberda, Przewodnicząca Jury Konkursu. – Widać wyraźnie, że z roku na rok rośnie poziom merytoryczny zgłaszanych projektów. Początkowo poziom był mocno zróżnicowany, ale teraz można śmiało stwierdzić, że stają się coraz bardziej naukowe, a więc przygotowane zgodnie z metodą naukową.
Od 2012 roku w Konkursie Naukowym E(x)plory wzięło już udział 800 młodych naukowców z 682 projektami. 57 laureatów reprezentowało Polskę na międzynarodowych konkursach naukowych. Ponad 70 projektów uzyskało do tej pory wsparcie w dalszej realizacji poprzez programy stażowe
i mentorskie.

Jakie są korzyści z udziału w Konkursie? – E(x)plory stało się dla mnie inspiracją, by prowadzić badania naukowe – opowiada Dominika Bakalarz, Laureatka Konkursu Naukowego E(x)plory 2015. – Gdy pierwszy raz usłyszałam o konkursie byłam jeszcze w gimnazjum i wyobraziłam sobie jakichś genialnych nastolatków, z którymi właściwie nie mogę mieć nic wspólnego. Potem poznałam laureatów i okazało się, że to nie tylko normalni, ale bardzo fajni ludzie. Przekonałam się, że mogę prowadzić badania i nie muszę wcale być nie wiadomo kim, a pracować mogę w domu. Potem przyszedł czas na dalsze kontakty, staże, rozwijanie pomysłu.
Od października trwa nabór do VI edycji Konkursu Naukowego E(x)plory. Swoje projekty mogą zgłaszać pasjonaci nauki w wieku od 13 do 20 lat, pojedynczo lub w zespołach maksymalnie czteroosobowych, wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.explory.pl/rekrutacja. Termin nadsyłania zgłoszeń to 29 stycznia 2017 roku.
Około 150 wybranych projektów weźmie udział w regionalnym etapie konkursu podczas Festiwali Naukowych E(x)plory w 5 miastach (marzec/maj 2017 r.). Młodzi badacze zaprezentują swoje pomysły przed naukowcami oraz przedstawicielami innowacyjnych firm. 30 najlepszych projektów wybranych przez jury zobaczymy w krajowym finale konkursu podczas Gdynia E(x)plory Week, w dniach 18-21 października 2017 r.

Co można wygrać w Konkursie? Główne nagrody E(x)plory to stypendia naukowe na rozwój projektów w wysokości 10 000 zł (I nagroda), 7 000 zł (II nagroda) i 5 000 zł (III nagroda).
Nagrody specjalne to możliwość reprezentacji Polski na prestiżowych międzynarodowych konkursach naukowych dla młodzieży: Intel ISEF w USA, INESPO w Holandii oraz Infomatrix w Rumunii. Liczne nagrody specjalne przyznają także co roku partnerzy E(x)pory, są to dodatkowe stypendia, staże oraz udział w programach mentorskich. Uczestnicy Konkursu Naukowego E(x)plory mogą również wziąć udział w stażach badawczo-rozwojowych, które odbywają się w działach badawczo-rozwojowych firm technologicznych oraz instytucjach naukowych.
Doceniając pracę nauczycieli i mentorów przygotowujących uczniów do E(x)plory organizator Konkursu przyzna także nagrody rzeczowe dla szkoły oraz opiekuna naukowego największej liczby projektów zakwalifikowanych do regionalnego etapu.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu, nagród i procedury zgłoszeniowej znaleźć można na naszej stronie www.explory.pl w zakładce „Konkurs”. Główne założenia prezentowane są w krótkiej animacji

***
Konkurs Naukowy E(x)plory jest częścią Programu E(x)plory realizowanego od 2011 roku przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Program E(x)plory to unikalna inicjatywa kreująca i promująca kulturę naukową oraz innowacje. Główną ideą programu jest wspieranie zdolnych, młodych naukowców w realizacji innowacyjnych projektów naukowych, popularyzowanie i rozwijanie dobrych praktyk firm, instytucji i innych organizacji opierających swoje działania na nauce, nowych technologiach i innowacjach oraz umożliwienie im współpracy z młodymi naukowcami.

Program E(x)plory to co roku: ponad 60 partnerów Programu, ponad 2000 uczestników Regionalnych Festiwali E(x)plory, ponad 200 zgłoszeń do Konkursu Naukowego. Co roku około 10 laureatów Konkursu E(x)plory z powodzeniem bierze udział w międzynarodowych konkursach na całym świecie – dotychczas zdobyli oni już ponad 20 medali. W ubiegłorocznej edycji Programu uczestniczyło blisko 4500 osób.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy