Zimowy i świąteczny numer magazynu Polska Wita

Z czym kojarzy nam się zima? Dla jednych to śnieg i zimowe sporty, stoki narciarskie i wiatr wiejący w twarz podczas kolejnego zjazdu na nartach lub snowboardzie, a także magiczne widoki, jakich nie można zobaczyć o innej porze roku. Dla innych to zapach choinki, melodia bożonarodzeniowych kolęd, zwyczaj dzielenia się opłatkiem oraz smak miodu i korzennych przypraw zatopionych w świątecznym pierniku. Te widoki, smaki, zapachy, dźwięki, zwyczaje i inspiracje przedstawia najnowszy, zimowo-świąteczny, numer magazynu „Polska Wita”.

Zima dla wielu to śniegowe szaleństwo i narciarskie przygody. Dlatego też znaczna część najnowszego numeru magazynu „Polska Wita” została poświęcona sportom zimowym. Raport numeru opisuje ośrodki narciarskie w Polsce. Zawiera przegląd narciarskich tras na terenie całego kraju, bo jak się okazuje znajdują się one nie tylko w górach. Można również dowiedzieć się, czym jest skitouring i z pewnością zainspirować się do jego uprawiania, a następnie wybrać jedną z proponowanych tras.

Do wycieczek po Polsce na pewno zainspirują czytelników zebrane w magazynie zdjęcia przedstawiające zimowy krajobraz i opowieści z różnych zakątków Polski.
Podczas zimowej podróży z magazynem odwiedzamy Muzeum Secesji w Płocku i poznajemy życie mieszczańskiej rodziny z przełomu XIX i XX wieku. Oglądamy szopkę w Wambierzycach i pienińskie krajobrazy. W wielkopolskim Strzelnie zwiedzamy bazylikę, która jest unikatem na skalę światową. W 1946 roku odkryto, że pod barokową obudową świątyni kryją się romańskie kolumny.

Zatrzymujemy się w Beskidzie Żywieckim, gdzie bracia Golcowie, specjalnie dla czytelników magazynu „Polska Wita”, wspominają dzieciństwo w Milówce, swoją przygodę z muzykę i rodzinne świętowanie.

W Kotlinie Kłodzkiej docieramy do sanktuarium Marii Śnieżnej, a w Ściborach na Mazurach zatrzymujemy się w Republice Ściborskiej, ekologicznej osadzie, w której zimą każdy ma szansę na przejażdżkę psim zaprzęgiem.

Następnie odwiedzamy polski Jordan, czyli Kostomłoty. Znajduje się tu jedyna w Polsce parafia neounicka, w której wiarę wyznaje się w obrządku bizantyjsko-słowiańskim. Każdego roku, 6. stycznia odbywa się w tej miejscowości uroczysta procesja upamiętniająca chrzest Chrystusa.
Zwiedzamy Sokólszczyznę – niezwykły zakątek, który leży na styku trzech kultur i trzech religii – a następnie docieramy, na kraniec świata, to znaczy do Balnicy w Bieszczadach, miejscowości, w której jest tylko jeden dom, a niedźwiedzie podchodzą pod okna.

Na mapie tej zimowo-świątecznej podróży nie mogło zabraknąć Piernikopolis, czyli Torunia, w którym w XIII wieku narodził się piernik. Długie zimowe i świąteczne wieczory to idealny czas, aby połączyć mąkę, miód oraz przyprawy korzenne i rozkoszować się smakiem tradycyjnych pierników. Przepisy na kilka rodzajów tego tradycyjnego ciasta znaleźć można w najnowszym numerze magazynu „Polska Wita”.

Świąteczne ciekawostki

Kto przynosi świąteczne prezenty?
W Małopolsce prezenty dzieciom przynosi Aniołek. W okolicach Poznania – Gwiazdor. Na Górnym Śląsku dzieci uszczęśliwia Dzieciątko. W pozostałych częściach kraju prezenty rozdaje Święty Mikołaj.

Co symbolizują lampki i bombki zawieszone na choince?
Lampki i bombki bronią dostępu złym mocom, a także odwracają złe uroki. W chrześcijańskiej symbolice religijnej Chrystus jest też światłem dla pogan.

Skąd mamy choinkę?
Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka do domów i przybierano ozdobami z papieru oraz jabłkami. Zwolennikiem tego zwyczaju był np. Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech.
Do Polski trafiły na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo spotykane były jedynie w miastach. Stamtąd ten zwyczaj przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka lub snopek zboża.

„Polska Wita” to dwumiesięcznik dla osób aktywnych, które chcą dzielić się z innymi tym, co w Polsce kochają najbardziej. Magazyn tworzony jest przez czytelników z nadsyłanych przez nich historii i zdjęć, które pokazują Polskę w sposób bardzo osobisty i emocjonalny. Zawiera także ciekawe artykuły profesjonalnych dziennikarzy, którzy pokazują nieznaną Polskę, proponują ciekawe sposoby na spędzenie wolnego czasu, podpowiadają, gdzie warto pojechać i co zobaczyć. Na łamach magazynu o swoich ukochanych miejscach w Polsce opowiadają również znane osoby. Magazyn „Polska Wita” to miejsca, ludzie, tradycje i inspiracje.

Polska Wita” jest również dostępna w Internecie. Pod adresem www.polskawita.pl znajduje się serwis społecznościowy dla miłośników podróży po Polsce.
Wydawcą magazynu „Polska Wita” jest wydawnictwo Reader’s Digest.

Authors

Related posts

Top