Pomysły Wiadomości branżowe

Przedsiębiorcą Roku 2012 został Ewald Raben, prezes Grupy Raben. Firma Ernst & Young już po raz dziesiąty uhonorowała najlepszych twórców firm

Grupa Raben to rodzinne przedsiębiorstwo, założone w Holandii, lecz od 2003 roku kierowane z Polski. Zarządzający jedną z największych w Europie firm transportowych Holender, Ewald Raben, spędził w Polsce już ponad połowę życia i tu właśnie odniósł imponujący biznesowy sukces. O wyróżnieniu przedsiębiorcy tytułem zwycięzcy dziesiątej, polskiej edycji konkursu

Teaser

Grupa Raben to rodzinne przedsiębiorstwo, założone w Holandii, lecz od 2003 roku kierowane z Polski. Zarządzający jedną z największych w Europie firm transportowych Holender, Ewald Raben, spędził w Polsce już ponad połowę życia i tu właśnie odniósł imponujący biznesowy sukces. O wyróżnieniu przedsiębiorcy tytułem zwycięzcy dziesiątej, polskiej edycji konkursu  zadecydowało niezależne Jury, któremu przewodniczy Jan Krzysztof Bielecki. Ewald Raben będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym finale konkursu Ernst & Young World Entrepreneur of the Year wiosną przyszłego roku w Monte Carlo. 


Przedsiębiorca Roku 2012, zwycięzca w kategorii Usługi

Ewald Raben – Grupa Raben

Jury nagrodziło zwycięzcę ?za przedsiębiorczość, wizję i pasję oraz za skuteczne zarządzanie – z europejskiej centrali w Gądkach pod Poznaniem ? firmą zajmującą pozycję lidera usług logistycznych w Polsce i za granicą.

Ewald Raben, Prezes Zarządu Grupy Raben, rozpoczął karierę w Holandii, pracując w rodzinnym przedsiębiorstwie transportowym, obecnym na rynku europejskim od 1931 roku. Ponad 20 lat temu Raben otworzył oddział firmy w Polsce, a w 2003 roku przeniósł centralę firmy do Poznania. Rodzinne przedsiębiorstwo stało się jednym z największych operatorów logistycznych w Europie, oferującym bardzo szeroki zakres usług. Poza Polską i Holandią, Grupa Raben działa obecnie i rozwija się na rynkach: czeskim, estońskim, niemieckim, węgierskim, łotewskim, litewskim, słowackim i ukraińskim. Firma zarządza flotą ponad 5,5 tys. pojazdów i zatrudnia ok. 8000 pracowników. W skład grupy wchodzi kilka spółek, m.in. trudniąca się przewozem ładunków całopojazdowych, transportująca produkty wymagające odpowiedniej temperatury, a także prowadząca usługi kombinowane, łączące różne formy transportu. Klientami Grupy Raben są zarówno duże międzynarodowe korporacje, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa.

Jury konkursu Ernst & Young Przedsiębiorca Roku przyznało Ewaldowi Raben także zwycięstwo w kategorii Usługi ? ?za zbudowanie sieci logistycznej obsługującej prawie całą Europę, której nadrzędne wartości to pasja, orientacja na klienta, profesjonalizm i wiarygodność.?

Reprezentując Polskę w międzynarodowym finale konkursu –  Ernst & Young World Entrepreneur of the Year w Monte Carlo w czerwcu 2013 roku – Ewald Raben zmierzy się z konkurentami z ponad 50 krajów świata. W światowym finale konkursu o tytuł najlepszego przedsiębiorcy walczą zwycięzcy wszystkich lokalnych edycji konkursu.

Pozostałymi laureatami dziesiątej, jubileuszowej edycji konkursu zostali:

Zwycięzca w kategorii Produkcja
Tomasz Zaboklicki, PESA Bydgoszcz SA

Tomasz Zaboklicki jest Prezesem Zarządu największej polskiej firmy produkującej, modernizującej i remontującej pojazdy szynowe. Wcześniej współautor jednego z najbardziej udanych procesów przekształceń w polskiej gospodarce: od państwowych, związanych z PKP, Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego (ZNTK) wyłącznie naprawiających pojazdy – do spółki akcyjnej, która dziś zatrudnia 3700 osób. W pierwszych latach XXI wieku spółka rozpoczęła konstruowanie, produkcję i sprzedaż własnych produktów – najpierw pociągów spalinowych, potem tramwajów i pociągów elektrycznych, ostatnio także lokomotyw. Tabor produkowany w PESA obecny jest w całej Polsce, a także we Włoszech, na Węgrzech, Litwie, Ukrainie, Białorusi, w Rosji, Rumunii, Czechach i Kazachstanie. Niedawno firma podpisała kontrakt z niemieckim Deutsche Bahn na dostarczenie blisko 500 spalinowych pociągów pasażerskich typu Link.

Nagroda przyznana została ?za stworzenie nowoczesnego, innowacyjnego oraz zaawansowanego technologicznie przedsiębiorstwa – lidera wśród polskich i europejskich producentów pojazdów szynowych.?

Zwycięzca w kategorii Nowy Biznes
Konrad Grzeszczyk i Michał Ziomek, Sorter

Założyciele pierwszej w Polsce i Europie Wschodniej firmy produkującej maszyny i urządzenia służące do sortowania owoców i warzyw. W zakres działalności firmy wchodzi projektowanie, wykonawstwo oraz serwis nowoczesnych linii technologicznych. Jako wiodący polski producent, Sorter dostarcza klientom najnowsze rozwiązania pod względem gradacji owoców i warzyw. Firma, założona w roku 2010, stała się w krótkim czasie znaczącym dostawcą maszyn i urządzeń do rozładunku, gradacji oraz pakowania owoców i warzyw w Polsce i Europie.

Nagroda przyznana została ?za wdrożenie nowatorskich rozwiązań dla tradycyjnych gałęzi polskiego przemysłu oraz za pasję i nieprzeciętną skuteczność w dążeniu do wyznaczonych celów.?

Nagrody specjalne

Konrad Pankiewicz, Grupa ADV SA

Konrad Pankiewicz jest współzałożycielem i Prezesem Zarządu Grupy ADV SA, w skład której wchodzi 9 spółek zależnych ? w tym notowane na giełdzie: SMT Software i Codemedia. Poza działalnością w obszarze komunikacji cyfrowej i e-commerce, spółka tworzy własne technologie, w tym m.in. system lokalizacyjny SATIS, rozwiązania z zakresu business travel iAlbatros oraz telemedycyny MobiCare.

Konrad Pankiewicz reprezentował w konkursie kategorię Usługi. Nagroda specjalna przyznana została ?za innowacyjność oraz unikatowe rozwiązania w obszarze komunikacji cyfrowej, innowacyjnych technologii oraz e-commerce.?

Jury konkursu przyznało również nagrodę specjalną dla Tomasza Zaboklickiego oraz załogi PESA Bydgoszcz SA ?za wzorowe przeprowadzenie przemysłowej i finansowej restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego.? 

W finale konkursu znaleźli się także następujący przedsiębiorcy:

Ernst & Young Przedsiębiorca Roku to jedyna tej skali międzynarodowa inicjatywa promująca najlepszych przedsiębiorców na świecie. Od 10 lat również w Polsce konkurs wspiera rozwój najbardziej wartościowych polskich firm prywatnych. Niezależne od Ernst & Young Jury podejmuje decyzję o wyborze najlepszego przedsiębiorcy w oparciu o takie kryteria, jak: przedsiębiorczość, strategia, działalność międzynarodowa, innowacyjność oraz relacje z pracownikami i otoczeniem. Kryteria te są identyczne we wszystkich lokalnych edycjach konkursu ? dając przedsiębiorcom z całego świata równe szanse w rywalizacji o zwycięstwo w światowym finale konkursu World Entrepreneur of the Year.

Uczestnicy – a wśród nich finaliści – jubileuszowej edycji konkursu to przedsiębiorcy umiejętnie rywalizujący, a często wręcz zdecydowanie wygrywający na rynkach międzynarodowych, oferujący wyrafinowane, nowatorskie produkty i kompleksowe, nowoczesne usługi, podkreślający znaczenie rodzimej myśli technicznej i najczęściej dumni z tego, że ich inwestujące w badania i rozwój rodzime firmy dorównują lub przewyższają zachodnią konkurencję ? mówi Barbara Górska, Dyrektor polskiej edycji konkursu Ernst & Young Przedsiębiorca Roku.

Dotychczasowymi zwycięzcami polskiej edycji konkursu Ernst & Young Przedsiębiorca Roku byli: Krzysztof Pawłowski, Zbigniew Sosnowski, Tadeusz Winkowski, Maciej Duda, Dariusz Miłek, Michał Kiciński i Marcin Iwiński, Piotr Mikrut, Ryszard Florek oraz Krzysztof Pawiński.

W latach 2003 ? 2012 program Ernst & Young Przedsiębiorca Roku przyciągnął niemal 700 uczestników. Kandydaci startujący w bieżącej edycji projektu prezentują się jako  przedsiębiorcy bardziej efektywni i zasobniejsi od swoich kolegów sprzed dekady, uczestników pionierskiej, pierwszej edycji. Ogromnie cieszy nas, jako organizatorów konkursu, rosnąca liczba młodych firm, startujących w kategorii Nowy Biznes. Są to najczęściej bardzo innowacyjne podmioty, bazujące na najnowocześniejszych technologiach. Profil przedsiębiorcy startującego w konkursie zmienił się przez minione 10 lat. Jest to obecnie ktoś młodszy, skuteczniejszy, lepiej wykształcony i pozytywniej postrzegany przez opinię publiczną. – podsumowuje Górska.

W skład niezależnego od Ernst & Young Jury polskiej edycji konkursu wchodzą wybitne osobistości polskiej sceny publicznej oraz zwycięzcy minionych edycji konkursu:

  • „  Jan Krzysztof Bielecki ? Przewodniczący Jury, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów
  • „  Leszek Czarnecki – Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding   
  • „  Andrzej Dębowski – Prezes DIE Inwestycje 
  • „  Ryszard Florek – Przedsiębiorca Roku 2010, Prezes Zarządu FAKRO
  • „  Michał Kiciński i Marcin Iwiński –  Przedsiębiorcy Roku 2008, twórcy firmy CD Projekt
  • „  Jerzy Koźmiński – Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
  • „  Piotr Mikrut – Przedsiębiorca Roku 2009, Prezes Zarządu Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka
  • „  Dariusz Miłek – Przedsiębiorca Roku 2007, Prezes Grupy NG2
  • „  Krzysztof Pawiński – Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice
  • „  Jacek Siwicki – Prezes Enterprise Investors

 

Partnerzy konkursu: PKO Bank Polski, PKN Orlen, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Gazeta Wyborcza, Harvard Business Review Polska, Radio PiN, TVN24. Parterem strategicznym jest TVN CNBC.

 

Więcej informacji: http://przedsiebiorcaroku.pl/

 

Ernst & Young to międzynarodowa firma świadcząca usługi profesjonalne w zakresie audytu, doradztwa podatkowego, biznesowego i transakcyjnego. Ernst & Young w Polsce to ponad 1400 ekspertów pracujących w 6 biurach na terenie kraju: w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. W roku 2012 firma zajęła I miejsce w Rankingu Audytorów Rzeczypospolitej i Gazety Giełdy Parkiet. Została również uznana Najskuteczniejszą Firmą Doradztwa Podatkowego w VI Rankingu Firm i Doradców Podatkowych Dziennika Gazety Prawnej i Idealnym Pracodawcą w badaniu Universum Students Survey.

www.ey.com/pl

< 228730" >

Źródło Ernst & Young. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy