Aktualności Hobby

„Wdech / Wydech” – człowiek w biologicznym wymiarze w obrazach Julii Kowalskiej

Oddychamy, więc żyjemy. „Wdech / Wydech”, czyli kwintesencja życia, to tytuł najnowszej wystawy Julii Kowalskiej. Jej malarstwo można porównać do samego życia – jest frapujące, skomplikowane, pełne wyzwań,

Data publikacji: 2019-02-06
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: „Wdech / Wydech” – człowiek w biologicznym wymiarze w obrazach Julii Kowalskiej
Kategoria: Hobby

Oddychamy, więc żyjemy. „Wdech / Wydech”, czyli kwintesencja życia, to tytuł najnowszej wystawy Julii Kowalskiej. Jej malarstwo można porównać do samego życia – jest frapujące, skomplikowane, pełne wyzwań, zmienne.

„Wdech / Wydech” – człowiek w biologicznym wymiarze w obrazach Julii Kowalskiej Hobby,  - Oddychamy, więc żyjemy. „Wdech / Wydech”, czyli kwintesencja życia, to tytuł najnowszej wystawy Julii Kowalskiej. Jej malarstwo można porównać do samego życia – jest frapujące, skomplikowane, pełne wyzwań, zmienne.

Oddychamy, więc żyjemy. „Wdech / Wydech”, czyli kwintesencja życia, to tytuł najnowszej wystawy Julii Kowalskiej. Jej malarstwo można porównać do samego życia – jest frapujące, skomplikowane, pełne wyzwań, zmienne. Natomiast niezmiennie w jej twórczości na pierwszym miejscu stoi człowiek. Tym razem jednak ukazuje go w prawdziwie biologicznym wymiarze – z jego tkankami, narządami czy wydalinami. Artystka szuka piękna w rzeczach, które w rzeczywistości wcale piękne nie są. Wernisaż  wystawy odbędzie się w piątek 8 lutego 2019 r. w godz. 18:00-21:00 w przestrzeni Galerii Xanadu przy ulicy Hożej 51 w Warszawie. Wystawę można zwiedzić do 22 lutego 2019 r.

 

Sukces osiągnięty w młodym wieku dla wielu artystów jest prawdziwym wyzwaniem. Wielu za wszelką cenę chce kontynuować styl, który został zauważony i doceniony przez krytyków, co może ich zatrzymać w rozwoju. I niestety często właśnie tak się dzieje. Jednak Ci o wybitnym talencie nie wahają się szukać dalej. Dzięki temu nie stoją w miejscu, tylko ciężko pracują nad swoim językiem sztuki, poszukują nowych tematów i form wyrazu. I zaskakują swoich odbiorców.

 

Tak jest w przypadku Julii Kowalskiej – w jej twórczości widoczne są liczne eksperymenty i poszukiwania. Swoje prace przemalowuje, wystawia je na proces zmiany. W najnowszych dziełach widać poszukiwania formalne, pracę ze szkicem, wielokrotne nakładanie warstw i zmaganie się z materią malarską. To co się nie zmienia – to temat jej obrazów. Jest to człowiek w różnych odsłonach. Na najnowszej wystawie można zobaczyć go w wymiarze biologicznym. Stąd na obrazach tkanki, narządy czy nawet wydaliny. Wystawa z jej pracami już po raz drugi zostanie zaprezentowana w Xanadu.

 

– Od pierwszej wystawy, przygotowanej ponad rok temu, w życiu i twórczości artystki zmieniło się wiele. Na wystawie zaprezentujemy jej prace abstrakcyjne. Wiedziałam, że to nastąpi, bo Julia chce zbadać swoją twórczością wszystkie przestrzenie artystyczne, tematy i możliwości formalne. – mówi Agnieszka Gniotek kuratorka wystawy i właścicielka Galerii Xanadu. Dodaje: Julia nie byłaby sobą, gdyby nawet w tak bardzo biologicznym ujęciu człowieka i „mięsnych tematach”, nie odnajdywałaby piękna. Jej malarstwo podnosi je często do rangi niemal pomnikowej, mimo że nie mówimy o wielkich formatach prac. Artystka swoją twórczością te tkanki nobilituje. Bawi się też kontrastem, tworząc brzydkie tła do pięknych rzeczy, które ze swojej natury są paskudne. Jest więc w jej twórczości także element ironii i pokrętnego humoru. Tę przewrotność bardzo u niej cenię.

 

Julia Kowalska aktualnie jest studentką Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zdobyła liczne nagrody m.in. Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia w kategorii osobowość za szczególne osiągnięcia artystyczne, Radom (2015) czy 14. miejsce w rankingu „Kompas Młodej Sztuki”, Warszawa (2017). Jej indywidualne  wystawy można było oglądać w Galerii Xanadu, „Blaknę” w 2017 roku czy w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu w 2015 roku. Obrazy jej autorstwa znalazły się także w wystawach zbiorowych m.in. w Parlamencie Europejskim oraz na wystawach pokonkursowych: „Biennale autoportretu”, Radom (2016); „W stronę fantazji i wyobraźni”, dedykowane Zdzisławowi Beksińskiemu, Krosno (2016); „Wariacje na temat twórczości Ignacego Witkiewicza”, Zakopane (2015); „Figury Ciała”, Poznań (2014).

 

Wystawę będzie można obejrzeć do 22 lutego 2019 r. od poniedziałku do piątku w godz. od 12:00 – 19:00, a w soboty w godz. 11:00 – 16:00.

Wernisaż: 8 lutego 2019 r., godz. 18:00-21:00

Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny, ul. Hoża 51 w Warszawie

 

Galeria i Dom Aukcyjny Xanadu to przestrzeń nie tylko dla znawców i miłośników sztuki, lecz także dla tych, którzy chcieliby oswoić i zrozumieć twórczość współczesnych artystów. Xanadu jest miejscem wymiany myśli, dialogu ze sztuką, gdzie w sposób zaskakujący można odkryć obszary własnej wrażliwości. Aktywność galerii koncentruje się głównie wokół aukcji
i wystaw czasowych. Xanadu oferuje także możliwość wypożyczenia dzieł sztuki do przestrzeni biznesowych oraz na potrzeby osób prywatnych. Inicjatorką powstania galerii i właścicielką Xanadu jest Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Xanadu mieści się przy ulicy Hożej 51 w Warszawie.

 

 

http://www.galeriaxanadu.pl

https://www.facebook.com/galeriaxanadu/

https://www.instagram.com/xanadu_gallery/

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hobby
Hashtagi: #Hobby

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy