Wybory prezydenckie w USA – najnowszy sondaż Reader’s Digest

Świat wybiera Baracka Obamę – jak wynika z pierwszego globalnego sondażu „Reader’s Digest”, którego podsumowanie ukaże się we wszystkich wydaniach tego miesięcznika. Przedstawia on opinie mieszkańców 17 krajów z 6 kontynentów o amerykańskich wyborach prezydenckich i o USA.

Respondenci pytani, na którego kandydata głosowaliby, gdyby mieli taką możliwość, w zdecydowanej większości wskazywali na Obamę – w każdym z badanych krajów, z wyjątkiem USA, gdzie republikanin John McCain zyskał nieznaczną przewagę nad demokratą Obamą.

Obama wygrywa w cuglach, ale nie w kraju, w którym kandyduje na prezydenta – mówi John Fredericks, dyrektor sondaży w „Reader’s Digest”. Skala jego przewagi na świecie jest szokująca – dodaje. W Holandii „obamomania” przekroczyła 90%. W Niemczech to 85% (McCaine’a wskazało ledwie 7%). W sondażach politycznych rzadko zdarzają się tak wysokie wyniki. A Obama bije na głowę swojego rywala nie tylko w Zachodniej Europie, ale też na wszystkich sześciu kontynentach objętych sondażem „Reader’s Digest”. W Polsce Obamę wybrało 65% ankietowanych (tylko 19% McCaine’a). W Rosji za Obamą opowiedziało się 52% badanych (za McCainem 17%). I był to poza USA najsłabszy dla kandydata demokratów wynik na świecie.

W Polsce, mimo zdecydowanej przewagi zwolenników Obamy, wybór McCaine’a wydaje się większej liczbie responentów (21%) obiecujący dla ich sytuacji osobistej niż Obamy (16%) – jak wskazuje pierwszy światowy sondaż prezydencki przeprowadzony przez miesięcznik „Reader’s Digest”. Jego podsumowanie znajdzie się w listopadowym numerze, który trafi do rąk polskich czytelników w końcu października.

W sondażu proszono też respondentów o uszeregowanie pod względem ważności 8 aktualnych kwestii – jak terroryzm, wojna w Iraku, światowa gospodarka, ubóstwo na świecie, prawa człowieka, ekologia, handel międzynarodowy i rozprzestrzenianie broni nuklearnej. Oto wyniki:
 W Polsce za najważniejsze problemy uznano ubóstwo na świecie, ochronę środowiska i prawa człowieka.
• W USA na pierwszym miejscu uplasowała się światowa gospodarka, na drugim terroryzm, a na trzecim wojna w Iraku. Tylko Rosjan niż Amerykanów bardziej niepokoi terroryzm.
• W 7 krajach (Australia, Brazylia, Kanada, Finlandia, Niemcy, Wielka Brytania, Tajwan) najważniejszą sprawą była ochrona środowiska.
• Światowe ubóstwo to problem numer jeden dla respondentów w 6 krajach (Francja, Meksyk, Holandia, Polska, RPA, Hiszpania) i numer dwa w 5 innych. W USA na ten problem wskazało tylko 4 procent ankietowanych!

O ile obywatele większości krajów uznają za priorytetowe problemy ubóstwa na świecie, ochrony środowiska i praw człowieka, to w USA najważniejszą kwestią jest gospodarka światowa.

Ciekawe były odpowiedzi na pytanie: Gdy myślisz o administracji USA, jesteś nastawiony pozytywnie, neutralnie czy negatywnie?
• Połowa z 16 krajów była bardziej „proamerykańska” niż „antyamerykańska”, pomimo wojny w Iraku.  Z największym entuzjazmem traktują USA respondenci w Indiach
i Polsce (tu 16% ocen pozytywnych, negatywnych zaledwie 4%).
• Antyamerykańskie nastawienie było najsilniejsze w Indonezji, Holandii i Hiszpanii, ale widać je i u sąsiadów USA – w Meksyku i Kanadzie.

Czy USA kojarzy się nadal z krajem wielkich szans? Przeniesieniem się na stałe do Stanów Zjednoczonych zainteresowanie wyrazili Francuzi (52%), podobnie jak aż 73% respondentów w Indiach. W Kanadzie tylko około 25% miałoby ochotę na taką przeprowadzkę, a w Meksyku, czyli państwie, które dostarcza USA najwięcej imigrantów, jedna trzecia. Polacy nie marzą już o Ameryce. Tylko 16% byłoby zainteresowanych emigracją w tym kierunku.

– „Reader’s Digest” ma redakcje na całym świecie i dlatego ma wyjątkową możliwość szybkiego orientowania się, co myślą ludzie z całego globu, a nasz sondaż wykazał, że Amerykanie bardzo różnią się w opiniach od mieszkańców innych krajów – mówi Frank Lalli, redaktor naczelny międzynarodowych wydań „Reader’s Digest” i dyrektor ds. rozwoju.

– Pierwszy raz na taką skalę „Reader’s Digest” skorzystał ze swojej wyjątkowej, międzynarodowej pozycji, by przedstawić wielobarwną mozaikę opinii z całego świata na temat kilku najważniejszych problemów naszych czasów – mówi Anna Esden-Tempska, redaktor naczelna „Reader’s Digest” w Polsce.

Wyniki badania zostają przedstawione krótko przed wyborami w 50 wydaniach miesięcznika „Reader’s Digest”, który na całym świecie właśnie wprowadził zmiany – nowocześniejszą formę graficzną, jeszcze większą różnorodność tematów, nowe działy. Na okładce widać nowe logo, wyeksponowane jest też hasło magazynu: Nasz wspólny świat/Life Well Shared.

O światowym sondażu prezydenckim:

Sondaż przeprowadzono w 17 państwach. W 15 państwach dane zebrała międzynarodowa agencja badań Synovate. W Holandii i Finlandii zaangażowano miejscowe firmy sondażowe. Zastosowano trzy metody badawcze: sondaże internetowe w USA i Kanadzie; wywiady telefoniczne w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Rosji, Polsce, Hiszpanii, Meksyku, Brazylii, Australii i na Tajwanie; osobiste rozmowy w RPA, Indiach i Indonezji. W 15 krajach przepytano około tysiąca osób, co daje margines błędu w granicach trzech procent. W RPA zadano pytania pięciuset osobom, przy marginesie błędu 4,4 procent. W Brazylii zostało zbadanych 1,5 tysiąca osób, przy marginesie błędu 2,5 procent. Sondę przeprowadzono między 2 czerwca a 7 lipca 2008 roku.

Miesięcznik „Reader’s Digest”, (www.readersdigest.com), najpopularniejsze czasopismo na świecie, ukazuje się w 50 wydaniach, w 21 językach i trafia do około 70 milionów czytelników w różnych krajach. Każde wydanie jest opracowywane lokalnie dla miejscowych odbiorców. Miesięcznik pokazuje to, co w ludziach najlepsze i przedstawia świat w całej jego różnorodności. W każdym numerze można znaleźć frapujące relacje reporterskie ze stron dalekich i bliskich, porcję humoru, rady z wielu dziedzin, w tym szczególnie na temat zdrowia, ciekawe historie z życia wzięte i wiele, wiele więcej. Miesięcznik należy do Reader’s Digest Association, światowej wielobranżowej firmy medialnej i marketingowej, która inspiruje i łączy czytelników na całym świecie. Siedziba RDA mieści się w Pleasantville, w stanie Nowy Jork w USA.

Różne głosy respondentów

„Ubóstwo na świecie to największy problem, bo to źródło wielu innych problemów.”
Markus Rapp, Niemcy

„Głosowałabym na Obamę, bo nie akceptuję poglądów partii McCaine’a. Na przykład dotyczących antykoncepcji”. 
Minna Hamalainen, Finlandia

„Najważniejsze dla Amerykanów? Cena galona benzyny”
Nicolae Ilie, Rumunia

„Mówi się, Holandia to 51 stan Ameryki. Naśladujemy ich i bardzo interesuje nas, co się tam dzieje.”
Artur’t Mannetje, Holandia

„Chętnie pojadę do Stanów na wakacje, zakupy, ale nie chciałabym tam mieszkać na stałe.”   
Tamara Prusak, Polska

„McCain jest w typie prezydenta… Dostałby tę rolę w Hollywood”. 
Keith Suter, Australia 

Authors

Related posts

Top