Pomysły Wiadomości branżowe

Isabel Jonet Europejczykiem Roku 2012

17. tytuł Europejczyka Roku Reader’s Digest zdobywa aktywistka banków żywności Isabel Jonet
 
Co roku magazyn Reader’s Digest wybiera Europejczyka, dzięki któremu życie innych ludzi staje się lepsze. Tym razem reprezentacja 21 europejskich wydań tego czasopisma wyróżniła Isabel Jonet za pracę społeczną, która w tym roku w Portugalii uchroni przed głodem i niedożywieniem 300 tysięcy osób.

Isabel Jonet to przewodnicząca lizbońskiego Banco Alimentar koordynującego pracę 19 banków żywności w całej Portugalii. Zbierają one i rozdzielają jedzenie, co daje około 12 milionów posiłków rocznie. Isabel Jonet współpracuje też z reprezentantami ponad 240 banków żywności w Europie. – Chodzi o to, by uzmysłowić ludziom, że tuż obok nich są tacy, którzy głodują. I że oni mogą coś na to poradzić – mówi 51–letnia Isabel Jonet określana przez gazetę Negocios najbardziej wpływową kobietą w portugalskiej ekonomii. – Wierzę, że stanowimy jedność i jesteśmy odpowiedzialni za to, by wszystkim działo się dobrze.

Portugalskie banki żywności zbierają jedzenie poprzez wolontariuszy, którzy w weekendy namawiają ludzi w supermarketach, by kupili i podarowali podstawowe produkty. Jonet przekonała też lokalnych hurtowników, by przekazywali niesprzedaną żywność, której może się skończyć data ważności, a kierownictwo supermarketów, że mogą zaoszczędzić pieniądze, jeśli ofiarują bankowi tony jedzenia, które inaczej trzeba by było utylizować.
Rozdzielanie tak pozyskanej żywności prowadzone jest przez 300 lokalnych grup i stowarzyszeń, które najlepiej znają potrzeby w swojej okolicy. Jedzenie trafia między innymi do placówek zajmujących się opieką nad dziećmi i ludźmi w wieku podeszłym.  

Isabel Jonet, matka piątki dzieci, nauczyła się angażować w sprawy społeczne już w dzieciństwie. Przykład dawali jej rodzice, którzy jako właściciele gospodarstwa rolnego pomagali innym. – Już kiedy miałam 12 lat byłam wolontariuszką w szpitalu dziecięcym – wspomina.

Po studiach ekonomicznych w Lizbonie pracowała dla grupy ubezpieczeniowej, po czym wyjechała z mężem do Brukseli. Tam przez krótki czas pracowała w branży ubezpieczeniowej, nim podjęła działaność w  EESC (European Economic and Social Committee). Po powrocie do Portugalii w 1994 roku włączyła się jako wolontariuszka do działań Banco Alimentar i szybko stała się jego główną siłą napędową.

Uroczyste wręczenie nagrody wraz 5 tysiącami euro odbędzie się w Lizbonie. Artykuł o laureatce drukują wszystkie europejskie wydania Reader’s Digest w numerze lutowym.

Europejczyk Roku Reader’s Digest

Tę wyjątkową nagrodę magazyn Reader’s Digest przyznaje już po raz 17. Od czasu jej ustanowienia w roku 1996 uhonorowano nią już wiele osób, które poświęcają się walce o lepszy świat i poprawę losu innych i mogą być przykładem najbardziej altruistycznej postawy.
 

Poprzedni laureaci nagrody:

2011:   Monika Hauser, Niemcy – pomagająca ofiarom wojennych gwałtów

2010:   Iana Matei, Rumunia – walcząca z handlem ludźmi

2009:   Joachim Franz, Niemcy – prowadzący spektakularne akcje na rzecz walki z HIV/AIDS 

                           
2008:   Maria Nowak, Francja – zapewniająca mikropożyczki dla najuboższych, by pomóc im stanąć na własnych nogach  

                    
2007:   Dr Ruedi Lüthy, Szwajcaria – ekspert od AIDS pracujący w Zimbabwe       

 
2006:   Ayaan Hirsi Ali, Holandia – walcząca o prawa muzułmanek        

                
2005:   Leonid Roszal, Rosja – lekarz, który pomagał dzieciom w sytuacjach kryzysowych, jak masakra w Biesłanie

2004:   Peter Eigen, Niemcy – założyciel Transparency International           

           
2003:   Simon Pánek, Czechy – założyciel organizacji „Ludzie w potrzebie“

2002:   Eva Joly, Francja – sędzina ścigająca korupcję we Francji

2001:   Linus Benedict Torvalds, Finlandia – twórca Linuxa         

                             
2000:   Paul van Buitenen, Holandia – ujawniający nieprawidłowości w Komisji Europejskiej           

                 
1999:   Dr Inge Genefke, Dania – zapewniająca terapię ofiarom tortur               

                      
1998:   Pete Goss, Wielka Brytania – samotny żeglarz, który podczas zawodów uratował swego rywala

1997:   Frederic Hauge, Norwegia – walczący ze skażeniem środowiska odpadami radioaktywnymi

1996:   Ojciec Imre Kozma, Węgry – z poświęceniem pomagający biednym, starym i bezdomnym   

Similar Posts