Wiadomości branżowe

Monika Hauser zdobywa tytuł Europejczyk Roku 2011

Miesięcznik Reader’s Digest uhonorował lekarkę z Kolonii za pełną poświęcenia działalność na rzecz zgwałconych kobiet – cichych ofiar konfliktów zbrojnych. Tytułem Europejczyk Roku Reader’s Digest

Miesięcznik Reader’s Digest uhonorował lekarkę z Kolonii za pełną poświęcenia działalność na rzecz zgwałconych kobiet – cichych ofiar konfliktów zbrojnych.

Tytułem Europejczyk Roku Reader’s Digest przyznawanym za postawę oddającą najpiękniejsze wartości i tradycje Europy zostaje uhonorowana lekarz ginekolog z Kolonii, Monika Hauser, która pomaga ofiarom gwałtów – często pomijanej milczeniem hańby współczesnych wojen.  

Kiedy w końcu 1992 r. Monika Hauser usłyszała o niewyobrażalnych okrucieństwach, jakich dopuszczano się podczas walk na Bałkanach, pojechała do Zenicy w Bośni. Rok później założyła tam swoje pierwsze centrum terapii. Dziś jej organizacja medica mondiale niesie pomoc cierpiącym w różnych stronach świata – od Bałkanów, Afganistanu, Liberii po Demokratyczną Republikę Konga. Szacuje się, że jej organizacja odmieniła życie 70-100 tysięcy kobiet, które ocalały z wojennej masakry, ale wyszły z niej fizycznie i psychicznie okaleczone.

Misja Hauser bywa niebezpieczna, ale jej bliscy – mąż i 14–letni syn – wspierają ją, bo rozumieją, jak wielkie znaczenie ma to dla kobiet, które często nie tylko doznały potwornej traumy, ale i stykają się z dyskryminacją i wykluczeniem społecznym. Monika Hauser alarmuje, że kobiety w miejscach, gdzie toczyły się walki, bywają po wojnie traktowane jeszcze gorzej. Nie tylko zapewnia opiekę bezbronnym ofiarom, ale i domaga się od polityków większego zaangażowania i determinacji, by poprawić sytuację kobiet.

Monika Hauser jest 16 zdobywcą zaszczytnego tytułu przyznawanego przez redakcje europejskich wydań miesięcznika Reader’s Digest. W numerze lutowym przedstawiają one historię tej wyjątkowej kobiety, która sprawia, że świat staje się lepszy.

Link do anglojęzycznej strony medica mondiale: http://www.medicamondiale.org/index.php?id=7&L=1

Poprzedni laureaci tytułu Europejczyk Roku Reader’s Digest

Znamienita piętnastka, którą poproszono o wskazanie kandydatów na rok 2011. Spośród nominowanych tegorocznego zwycięzcę wybrali redaktorzy naczelni europejskich wydań  Reader’s Digest.

2010:    Iana Matei, Rumunia, za walkę z handlem ludźmi i zmuszaniem do prostytucji

2009:    Joachim Franz, Niemcy, zbierający fundusze na walkę z HIV i AIDS

2008:    Maria Nowak, Francja, autorka programu mikropożyczek

2007:    Prof. Dr Ruedi Luethy, Szwajcaria, twórca kliniki dla chorych z AIDS w Zimbabwe

2006:    Ayaan Hirsi Ali, Holandia, działaczka na rzecz praw muzułmanek

2005:    Dr Leonid Roshal, Rosja, lekarz niosący pomoc ofiarom tragedii

2004:    Peter Eigen, Niemcy, założyciel Transparency International

2003:    Simon Pánek, Czechy, założyciel oragnizacji Ludzie w potrzebie

2002:    Eva Joly, Francja, sędzia, która ujawniła we Francji rozległy system korupcji

2001:    Linus Benedict Torvalds, Finland, twórca darmowego systemu operacyjnego Linux

2000:    Paul van Buitenen, Holandia, demaskator nadużyć w Komisji Europejskiej

1999:    Dr Inge Genefke, Dania, lekarka pomagająca ofiarom tortur

1998:    Pete Goss, Wielka Brytania, żeglarz ratujący życie swojego rywala

1997:    Frederic Hauge, Norwegia, aktywista walczący ze składowaniem w Morzu Arktycznym odpadów nuklearnych

1996:    Ksiądz Imre Kozma, Węgry, duchowny pomagający ubogim, starym i bezdomnym

  

Miesięcznik Reader’s Digest to najpopularniejszy magazyn na świecie, który co miesiąc trafia do niemal 80 milionów czytelników. Ukazuje się w 50 wydaniach i 21 językach. To magazyn o różnorodnej tematyce – od zdrowia, ekologii, po egzotyczne podróże i pasjonujące historie z życia.

Wydawnictwo Reader’s Digest jest częścią The Reader’s Digest Association, Inc. (www.rd.com), światowego wydawnictwa, które jest liderem marketingu bezpośredniego i tworzy książki, nagrania muzyki, wideo i publikacje w Internecie. Więcej informacji znaleźć można na stronie polskiej edycji www.digest.pl 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy