Pomysły Wiadomości branżowe

Znamy finalistów jubileuszowej edycji konkursu Ernst & Young Przedsiębiorca Roku

Jury konkursu pod przewodnictwem Jana Krzysztofa Bieleckiego wyłoniło następujących finalistów dziesiątej  edycji: Barbara Edelmuller-Generaux ? Batim Transport Międzynarodowy Leszek Gierszewski ? Drutex SA Konrad Grzeszczyk i Michał

Jury konkursu pod przewodnictwem Jana Krzysztofa Bieleckiego wyłoniło następujących finalistów dziesiątej  edycji:

 

Barbara Edelmuller ? Generaux – Batim Transport Międzynarodowy
Prezeska i współzałożycielka firmy Batim działającej na rynku usług transportu międzynarodowego. Kieruje jedną z największych polskich, rodzinnych firm w tej branży. Batim działa na terenie Unii Europejskiej, w szczególności w Anglii. Batim użytkuje najnowocześniejsze samochody, stosuje również najwyższej jakości systemy zarządzania flotą. Firma aktywnie uczestniczy w licznych proekologicznych projektach mających na celu znaczne ograniczenie emisji spalin CO2. Zarządza flotą 300 samochodów. Główne biuro logistyczne znajduje się w Starym Sączu, a zaplecze techniczne w Krakowie.

Leszek Gierszewski – Drutex SA
Twórca firmy Drutex SA,wiodącego na rynku europejskim producenta stolarki okienno – drzwiowej. Spółka oferuje swoje produkty w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i na Dalekim Wschodzie. W swojej ofercie, oprócz produktów z PVC, Drutex posiada również okna, rolety, drzwi i fasady z aluminium i drewna. W 2011 roku firma osiągnęła sprzedaż na poziomie 385 mln zł, a działalność eksportowa firmy sięgnęła około 50%. Firma dysponuje własnym centrum logistycznym składającym się mi.in. z floty ponad 160 pojazdów. 

Konrad Grzeszczyk, Michał Ziomek – Sorter 
Założyciele pierwszej w Polsce i Europie Wschodniej firmy działającej w branży produkcji maszyn służących do sortowania owoców i warzyw. W zakres działalności firmy wchodzi projektowanie, wykonawstwo oraz serwis nowoczesnych linii technologicznych. Towary sygnowane znakiem SORTER, mimo krótkiej obecności na rynku, stały się poszukiwane również zagranicą – łączą jakość  z bezpiecznym użytkowaniem, ale również odzwierciedlają najnowsze, światowe standardy i techniki wykonania.

Krzysztof Kuliński – Research & Engineering Center
Twórca i Prezes Zarządu grupy REC Global, działającej w sektorze IT i high-tech w zakresie usług rozwoju oprogramowania. W ciągu zaledwie pięciu lat istnienia grupa skutecznie rozwinęła działalność na terenie 17 krajów. Obecnie REC posiada osiem oddziałów zagranicznych i trzy krajowe, a przychody grupy sięgają poziomu 50 mln zł. Krzysztof Kuliński w swojej karierze był szefem działu R&D koncernu Siemens w Wiedniu, a także założycielem Centrum Rozwoju Oprogramowania Siemens?a we Wrocławiu. Jego sukcesy zostały uhonorowane wieloma nagrodami, m.in.za rozwój branży usług R&D na terenie Dolnego Śląska.

Piotr Krupa – KRUK SA
Piotr Krupa jest współzałożycielem spółki, a począwszy od 2003 roku Prezesem Zarządu KRUK SA. Jest radcą prawnym, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. KRUK SA to największy na polskim rynku podmiot zarządzania należnościami. Zajmuje się kompleksową obsługą wierzytelności konsumenckich oraz gospodarczych. Grupa KRUK działa też w Rumunii, gdzie równie szybko stała się liderem na rynku, a także w Czechach i na Słowacji, gdzie działalność rozpoczęła w 2011 roku. W skład Grupy wchodzi m.in. Kancelaria Prawna RAVEN, Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A., TFI KRUK, NOVUM Finance oraz fundusz sekurytyzacyjny. Obecnie Grupa zatrudnia ponad 1500 osób. W maju 2011 KRUK zadebiutował na warszawskiej GPW, zdobywając nagrodę ?Byki i Niedźwiedzie? dla najbardziej udanego debiutu giełdowego roku.

Jakub Lipiński – Polidea
Założyciel i współwłaściciel firmy Polidea, specjalizującej się w projektowaniu, tworzeniu i wdrażaniu innowacyjnych aplikacji i usług działających na urządzeniach mobilnych. Założona w 2009 roku firma dostarcza oprogramowanie dla start-upów i korporacji, które potrzebują zaawansowanych kompetencji inżynierskich. Zatrudnia 30 inżynierów i pracuje głównie dla klientów zagranicznych. Spółka córka Polidei – Apphance – zajmująca się usprawnianiem procesu testowania aplikacji mobilnych, została kupiona przez amerykańską firmę uTest. Jakub Lipiński jest absolwentem AGH i IESE Business School. 

Konrad Pankiewicz – Grupa ADV SA
Współzałożyciel i prezes zarządu Grupy ADV SA,  w skład której wchodzi 9 spółek zależnych ? w tym notowane na giełdzie: SMT Software i Codemedia. Poza działalnością w obszarze komunikacji cyfrowej i e-commerce,  spółka tworzy własne technologie, w tym m.in. system lokalizacyjny SATIS, rozwiązania z zakresu business travel  iAlbatros oraz telemedycyny MobiCare. Obecnie Grupa ADV zatrudnia 450 osób, ma oddziały we Francji i Holandii. W akcjonariacie spółki znajdują się znaczące instytucje finansowe, m.in. Investors TFI, Pekao OFE, Noble TFI oraz Amplico OFE.

Ewald Raben – Grupa Raben
Ewald Raben, Prezes Zarządu Grupy Raben ? operatora logistycznego, rozpoczął karierę 22 lata temu w Holandii, pracując w rodzinnym przedsiębiorstwie. Rok później stworzył firmę w Polsce (w 1991 roku firma zatrudniała 12 osób, dziś w Polsce Grupa Raben zatrudnia 4500 pracowników). Wśród największych osiągnięć Ewalda Raben wymienić należy stworzenie europejskiej sieci ponad stu terminali o powierzchni magazynowej ok.1 000 000 m? oraz rozpoczęcie działalności biznesowej poza Holandią, na rynkach: czeskim, estońskim, niemieckim, węgierskim, łotewskim, litewskim, polskim, słowackim i ukraińskim, a w rezultacie zapewnienie miejsc pracy dla ok. 8000 pracowników.  Europejska centrala Grupy Raben zlokalizowana jest w Polsce.

Anatol Timoszuk – AC SA
Twórca, współwłaściciel, wieloletni Prezes, a  od 2008 roku Przewodniczący Rady Nadzorczej AC, największego w Polsce i liczącego się na świecie producenta instalacji autogaz marki STAG. Marka STAG jest rozpoznawalna w ponad 40 krajach świata, w wielu z nich ma status rynkowego i technologicznego lidera. W 2012 r. AC uruchomiła własne Centrum Badawczo?Rozwojowe. Prace badawczo-rozwojowe i stosowane technologie pozwalają AC udoskonalać produkty i wprowadzać asortyment innowacyjny na skalę międzynarodową. AC jest jedyną w branży systemów autogaz spółką notowaną na GPW w Warszawie.

Tomasz Zaboklicki ? PESA Bydgoszcz SA
Prezes Zarządu największej polskiej firmy produkującej, modernizującej i remontującej pojazdy szynowe. Wcześniej współautor jednego z najbardziej udanych procesów przekształceń w polskiej gospodarce: od państwowych, związanych z PKP, Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego (ZNTK) wyłącznie naprawiających pojazdy – do spółki akcyjnej, która dziś zatrudnia 3700 osób. W pierwszych latach XXI wieku spółka rozpoczęła konstruowanie, produkcję i sprzedaż własnych produktów – najpierw pociągów spalinowych, potem tramwajów i pociągów elektrycznych, ostatnio także lokomotyw. Tabor produkowany w PESA obecny jest w całej Polsce, a także we Włoszech, na Węgrzech, Litwie, Ukrainie, Białorusi, w Rumunii, Czechach i Kazachstanie. Niebawem zadebiutuje również w Rosji i Niemczech.

 

Zakwalifikowani do finału konkursu przedsiębiorcy w 2011 roku zatrudniali razem prawie 15 tysięcy osób, a ich firmy osiągnęły blisko 6 miliardów zł przychodu. Podczas Gali Finałowej konkursu, która odbędzie się 29 listopada 2012 r. w Auli Politechniki Warszawskiej, spośród grona finalistów wyłonieni zostaną zwycięzcy trzech konkursowych kategorii – Produkcja, Usługi oraz Nowy Biznes ? a także zwycięzca główny dziesiątej polskiej edycji konkursu, który będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale World Entrepreneur of the Year. Uroczystość rozstrzygnięcia jubileuszowej edycji polskiej będą mieli możliwość obserwować widzowie stacji telewizyjnych TVN CNBC oraz TVN24 ? podczas transmisji oraz retransmisji wydarzenia.

– W ciągu minionej dekady udało nam się namówić do startu w rywalizacji wiele setek kandydatów, co – zważywszy jak niechętnie polscy twórcy firm stawiają własny, osobisty wizerunek w centrum publicznego zainteresowania –  jest zupełnie niezwykłe, Wiele historii wydobytych z cienia i opowiedzianych przez nasz konkurs stało się dopingiem i inspiracją dla młodszego pokolenia przedsiębiorców, a wizerunek przedsiębiorcy pozytywnie przez minione dziesięciolecie ewoluował. Entuzjazm, kreatywność, zaradność, wytrwałość i charyzma ? to cechy, które wyróżniają wszystkich dotychczasowych laureatów, a z pewnością można je przypisać także temu kandydatowi, który 29 listopada wygra jubileuszowa edycję  ? zapewnia Barbara Górska, dyrektor polskiej edycji konkursu Ernst & Young Przedsiębiorca Roku.

Konkurs jest inicjatywą promującą ducha przedsiębiorczości i wspierającą rozwój najwartościowszych polskich firm prywatnych. Jury wyróżnia najlepszych twórców firm, biorąc pod uwagę ich skuteczność, wyniki finansowe, innowacyjność, strategię, działalność międzynarodową, a także relacje z otoczeniem, w którym działają. Zwycięzca realizowanej od 2003 roku polskiej edycji konkursu bierze udział w międzynarodowym finale, organizowanym co roku przez Ernst & Young w Monte Carlo. Poddając się ocenie międzynarodowego grona arbitrów, konkuruje zarazem z najlepszymi twórcami biznesów z 50 krajów świata.   

W skład niezależnego od Ernst & Young Jury wchodzą wybitne osobistości polskiej sceny publicznej oraz zwycięzcy minionych edycji konkursu:

  • Jan Krzysztof Bielecki ? Przewodniczący Jury, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów
  • Leszek Czarnecki – Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding
  • Andrzej Dębowski – Prezes DIE Inwestycje
  • Ryszard Florek – Przedsiębiorca Roku 2010, Prezes Zarządu FAKRO
  • Michał Kiciński i Marcin Iwiński – Przedsiębiorcy Roku 2008, twórcy firmy CD Projekt
  • Jerzy Koźmiński – Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
  • Piotr Mikrut – Przedsiębiorca Roku 2009, Prezes Zarządu Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka
  • Dariusz Miłek – Przedsiębiorca Roku 2007, Prezes grupy NG2
  • Krzysztof Pawiński – Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice
  • Jacek Siwicki – Prezes Enterprise Investors

Partnerzy konkursu: PKO Bank Polski, PKN Orlen, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Gazeta Wyborcza, Harvard Business Review Polska, Radio PiN, TVN24. Parterem strategicznym jest TVN CNBC.

Więcej informacji na stronie: www.przedsiebiorcaroku.pl

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy