Pomysły Wiadomości branżowe

Prawie 2/3 Polaków wierzy w przeznaczenie!

Globalny sondaż miesięcznika Reader?s Digest wykazał, że najwięcej wiary w przeznaczenie mają Rumuni i Polacy. W obliczu zdarzeń wykraczających poza codzienne doświadczenie często się mówi: Widocznie tak miało być. A jednak, jak wynika

Globalny sondaż miesięcznika Reader?s Digest wykazał, że najwięcej wiary w przeznaczenie mają Rumuni i Polacy.

W obliczu zdarzeń wykraczających poza codzienne doświadczenie często się mówi: Widocznie tak miało być. A jednak, jak wynika z przeprowadzonego przez Reader?s Digest w 23 krajach sondażu, wiara w zrządzenie losu nie jest zbyt silna.

W 15 krajach ponad połowa respondentów sądzi, że w biegu zdarzeń decydują przede wszystkim oni sami. Takie podejście dominuje najsilniej w Holandii, gdzie deklarowało je 83 procent ankietowanych. Nieco mniej, bo 76 procent spytanych przez Reader?s Digest Chińczyków nie wierzy w przeznaczenie.

Przewaga opinii, że jesteśmy kowalami własnych losów wyraźna jest też w USA (66%), Francji (65%) czy Rosji (64%).

Natomiast w przeznaczenie największą wiarę wykazali mieszkańcy Polski i Rumunii ? w obu krajach przyznaje się do tego aż 66 procent respondentów.

Nigdy bym nie zgadła, że pobijemy rekord jeśli chodzi o wiarę w przeznaczenie ? mówi Anna Esden-Tempska, redaktor naczelna polskiej edycji Reader’s Digest. ? Trochę to niepokojące, bo to znaczy, że mamy tendencję do zdejmowania z siebie odpowiedzialności za swój los. Ale wiem, że tego typu przekonanie może też dodawać odwagi w najtrudniejszych chwilach, a takich w pamięci własnej lub rodzinnej każdy Polak ma sporo. Te osobliwe wyniki ankiety w Polsce to na pewno ciekawy temat do rozmowy.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy