Wiadomości branżowe

Marki Godne Zaufania – wyniki sondażu European Trusted Brands 2008

Europejscy konsumenci wybrali marki, którym ufają najbardziej. Nokia i Nivea  to marki, które niezmiennie od lat cieszą się największym zaufaniem wśród Europejczyków. W ósmej już edycji badania European

Europejscy konsumenci wybrali marki, którym ufają najbardziej. Nokia i Nivea  to marki, które niezmiennie od lat cieszą się największym zaufaniem wśród Europejczyków. W ósmej już edycji badania European Trusted Brands 2008 wzięło udział ponad 23 500 respondentów z 16 krajów. Wskazali oni marki godne zaufania, które nagrodzone zostaną Złotym i Kryształowym Godłem European Trusted Brands 2008. Organizatorem tego największego europejskiego badania konsumenckiego jest Reader’s Digest.

 W tegorocznej, ósmej już edycji badania European Trusted Brands marki, które cieszą się największym zaufaniem Europejczyków to: Nokia, Nivea (wybrane jako marki godne zaufania w kategorii telefon komórkowy i kosmetyki do pielęgnacji skóry we wszystkich 16 krajach), Visa (zwycięzca w kategorii karta płatnicza w 14 krajach), Canon (zwycięzca w kategorii aparat fotograficzny/kamera w 13 krajach), Kellogg’s (zwycięzca w kategorii płatki śniadaniowe w 10 krajach). Wybory Europejczyków potwierdzają, że dla konsumentów bardzo ważne są długa tradycja marki i to czy jest dobrze znana.

Tegoroczne wyniki pokazują również kilka ciekawych zmian w dotychczasowych wyborach polskich respondentów. Po raz pierwszy od początku istnienia badania jako markę godną zaufania w kategorii samochód respondenci wybrali markę Volkswagen. Równie duża zmiana nastąpiła w kategorii komputer osobisty, w której za markę godną zaufania polscy respondenci po raz pierwszy wybrali markę Toshiba. Także po raz pierwszy marką godną zaufania w kategorii operator telefonii komórkowej została marka ERA.

Każdego roku respondenci wskazują marki, którym najbardziej ufają w 20 kategoriach globalnych, które są wspólne dla wszystkich krajów europejskich objętych badaniem oraz w 10 kategoriach wybieranych lokalnie.

W badaniu European Trusted Brands 2008 największe zaufanie Polskich konsumentów w 20 kategoriach globalnych zdobyły marki: Volkswagen (Samochód), Amica (Urządzenia AGD), Toshiba (Komputer osobisty), Nokia (Telefon komórkowy), ERA (Operator telefonii komórkowej), Sony (Aparat fotograficzny), Orbis Travel (Biuro podróży), PKO Bank Polski (Bank), Visa (Karta płatnicza), PZU S.A. (Towarzystwo ubezpieczeniowe), Neostrada TP (Firma internetowa), Orlen (Stacja benzynowa), Centrum (Witaminy), Apap (Środek przeciwbólowy), Gripex (Leki na przeziębienie), L’Oréal Paris (Kosmetyki do pielęgnacji włosów), Avon (Kosmetyki zapachowe i kolorowe), Nivea (Kosmetyki do pielęgnacji skóry), Vizir (Proszek do prania), Nestlé (Płatki śniadaniowe).

W 10 kategoriach wybieranych lokalnie, największym zaufaniem polskich konsumentów obdarzone zostały następujące marki: TVN (Stacja telewizyjna), Winiary (Producent żywności), Herbapol Lublin (Preparat ziołowy/homeopatyczny), Dr Oetker (Ciasta/desery), Tymbark (Soki), Blend-a-med (Pasta do zębów), Domestos (Środek czystości), Kujawski (Olej jadalny), Biovital (Preparat na witalność), Pioneer Pekao (Fundusz inwestycyjny). Marki te otrzymają nagrodę Złote Godło European Trusted Brands 2008.

Oprócz Złotego Godła co roku przyznawane jest również Kryształowe Godło European Trusted Brands 2008. Otrzymują je marki, które w badaniu uzyskały najwyższe notowania w czterech kryteriach: jakość, wartość w stosunku do ceny, silny wizerunek, znajomość potrzeb klienta.

W ósmej edycji badania European Trusted Brands Kryształowe Godła w 20 kategoriach globalnych otrzymają marki: Peugeot (Samochód), Electrolux (Urządzenia AGD), Lenovo (Komputer osobisty), Nokia (Telefon komórkowy), Plus (Operator telefonii komórkowej), Canon (Aparat fotograficzny), Itaka (Biuro podróży), Lukas Bank (Bank), Visa (Karta płatnicza), ING Nationale Nederlanden (Towarzystwo ubezpieczeniowe), Allegro.pl (Firma internetowa), Shell (Stacja benzynowa), Vigor (Witaminy), Nurofen (Środek przeciwbólowy), Polopiryna (Lek na przeziębienie), Dove (Kosmetyki do pielęgnacji włosów), Adidas (Kosmetyki zapachowe i kolorowe), Vichy (Kosmetyki do pielęgnacji skóry), Persil (Proszek do prania), Nestlé (Płatki śniadaniowe).

W 10 kategoriach wybieranych lokalnie, zdobywcami kryształowych statuetek zostały następujące marki:  Discovery (Stacja telewizyjna), Danone (Producent żywności), Boiron (Preparat ziołowy/homeopatyczny), Winiary (Ciasta/desery), Hortex (Soki), Lacalut (Pasta do zębów), Cif (Środek czystości), Monini (Olej jadalny), Biovital (Preparat na witalność), ING Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A (Fundusz inwestycyjny).

Już po raz ósmy Reader’s Digest przeprowadziło badanie European Trustem Brands. To fascynujące móc obserwować zmiany, które pokazują nam uzyskane wyniki. Cykliczność naszego badania pozwala nam m.in. obserwować jak z roku na rok zmienia się portret typowego Europejczyka oraz nasze podejście do życia. Pozwala również na analizowanie trendów i zmian marketingowych. Marki, które zwyciężyły w tym roku otrzymają statuetki Złote i Kryształowe Statuetki. Niektóre z nich pojawiają się na szczycie zaufania po raz kolejny a niektóre po raz pierwszy. To tym badziej cieszy, gdyż widzimy, że rynek żyje, ewoluuje, a konsument jest elastyczny i dokonuje świadomych wyborów marek godnych zaufania – podsumowuje Bożena Chmielarczyk, Dyrektor Generalna wydawnictwa Reader’s Digest.

European Trusted Brands to największe i najszerzej zakrojone badanie konsumenckie, przeprowadzane w Europie przez Reader’s Digest. Badanie to jest jedynym w Europie, które oprócz tematyki marketingowej bada również nastroje społeczne i każdego roku pogłębia analizę portretu typowego Europejczyka.

European Trusted Brands po raz pierwszy przeprowadzono w 2001r. i od tamtej pory jest ono co roku kontynuowane w kilkunastu krajach europejskich. Tegoroczna edycja została przeprowadzona w okresie sierpień – październik 2007 r. w 16 krajach europejskich, łącznie z Rosją (Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry i Wielka Brytania). W tym roku do badania dołączyła Szwecja – po raz pierwszy od 2003 roku. Respondenci zostali wybrani spośród 4-milionowej bazy prenumeratorów miesięcznika Reader’s Digest. W Polsce miesięcznik Reader’s Digest ma największą liczbę prenumeratorów wśród ukazujących się magazynów Próba ustalona na podstawie selekcji i wyników badania odzwierciedlała zróżnicowanie demograficzne każdego z krajów. W sondażu European Trusted Brands 2008 wzięło udział 23 651 respondentów, w tym 1 012 Polaków.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronach:

www.markigodnezaufania.pl

www.rdtrustedbrands.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy