Wiadomości branżowe

Polska na 22. pozycji w zielonym rankingu krajów Europy miesięcznika Reader?s Digest

Który kraj Europy najlepiej się troszczy o środowisko? Szwecja, a tuż za nią Szwajcaria i Norwegia. Najgorsze oceny w ekologicznym rankingu zebrała Grecja. Polska znalazła się dopiero na 22. pozycji. Miesięcznik  Reader's

Który kraj Europy najlepiej się troszczy o środowisko? Szwecja, a tuż za nią Szwajcaria i Norwegia. Najgorsze oceny w ekologicznym rankingu zebrała Grecja. Polska znalazła się dopiero na 22. pozycji.

Miesięcznik  Reader’s Digest  przeanalizował wiele badań i ocenił, w jakim stopniu dany kraj dba  o naszą planetę. Ranking sporządzono według 5 podstawowych wskaźników: wydajność środowiska, szczęśliwa planeta, zmiany klimatu, zróżnicowanie biologiczne, systemy energii odnawialnej. Im mniej punktów, tym lepiej dla zielonej oceny.

Niska, 22. pozycja Polski w tym rankingu powinna stać się sygnałem alarmowym – mówi Anna Esden-Tempska, redaktor naczelna polskiego wydania Reader’s Digest. Na pewno wiele można poprawić, zaczynając od naszych osobistych nawyków, a kończąc na rozwiązaniach ogólnokrajowych. Niech inspiracją będzie dla nas to, że tegoroczna laureatka ekologicznego Nobla, nagrody Goldmanów, to Polka, Małgorzata Górska, jedna z organizatorek obrony doliny Rospudy.

Według badań, na których opierał się Reader’s Digest Europa jest światowym liderem w ekologii. Zdolność do pozyskiwania zielonej energii będzie kluczowa dla zachowania tej pozycji.

Wchodzimy w erę, kiedy każdy z nas może stać się producentem energii elektrycznej i dzielić się nią z innymi, tak jak dziś dzielimy się informacjami poprzez internet – powiedział Reader’s Digest Jeremy Rifkin, ekonomista, doradca w sprawie bezpieczeństwa energetycznego wielu rządów, Komisji i Parlamentu Europejskiego. Europa wie, jak przechodzić na energię odnawialną i wprowadzić świat w nową erę ekonomii.

W drugim ekologicznym numerze europejskie wydania Reader’s Digest – magazynu ukazującego się w Europie w nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy, w 17 językach – przedstawiają 10 młodych Europejek walczących o sprawy środowiska (wśród nich jest Małgorzata Górska), historię powstania zielonej oazy na duńskiej wyspie Samsø, test jazdy ekologicznym autem MINI E i ekologiczną modę.

Zielony ranking Reader’s Digest:

 

Kraj

Punkty

Pozycja

 

Szwecja

14

1

Szwajcaria

16

2

Norwegia

17

3

Austria

43

4

Łotwa

49

5

Finlandia

54

  6=

Niemcy

54

  6=

Malta

56

8

Francja

59

9

Portugalia

61

10

Wlk. Brytania

62

11

Słowacja

64

12

Dania

66

13

Słowenia

75

  14=

Hiszpania

75

  14=

Rumunia

83

  16=

Włochy

83

  16=

Czechy

88

18

Irlandia

91

19

Holandia

95

20

Litwa

100

21

Polska

101

22

Cypr

102

23

Belgia

103

24

Estonia

104

25

Węgry

108

26

Luksemburg

110

27

Bułgaria

117

28

Grecja

123

29

 

Miesięcznik Reader’s Digest to najpopularniejszy magazyn na świecie, który co miesiąc trafia do niemal 80 milionów czytelników. Ukazuje się w 50 krajach i 21 językach. To magazyn o różnorodnej tematyce – od zdrowia, ekologii, po egzotyczne podróże i pasjonujące historie z życia.

Wydawnictwo Reader’s Digest jest częścią The Reader’s Digest Association, Inc. (www.rd.com), światowego wydawnictwa, które jest liderem marketingu bezpośredniego i tworzy książki, nagrania muzyki, wideo i publikacje w Internecie. Więcej informacji znaleźć można na stronie polskiej edycji www.digest.pl

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy