Wyniki konkursu ?Herosi z sąsiedztwa?

?Żeby mówić o kimś dobrze, nie potrzeba wielkich słów? ? napisała Katarzyna Jaruga, laureatka II nagrody w konkursie ?Herosi z sąsiedztwa?. Trzeba jednak to dobro dostrzec i umieć o nim opowiedzieć. Plon konkursu miesięcznika Reader?s Digest to dowód, że wiele osób, zwłaszcza młodych, zauważa, że wokół nas dzieje się dużo dobrego, czego ? bombardowani złymi wiadomościami ? na co dzień często nie dostrzegamy. 

Na konkurs wpłynęło blisko 200 prac. Był on otwarty dla wszystkich, przede wszystkim jednak skierowany do osób, które z dziennikarstwem chciałyby wiązać swoją przyszłość. Odpowiedzieli w ogromnej większości ludzie bardzo młodzi, licealiści. Ich bohaterowie z sąsiedztwa to ludzie, których znają. Księża ? którzy zmieniają na lepsze życie w swoich parafiach, nauczyciele ? którzy dla swoich uczniów robią dużo więcej niż wymagają obowiązki. Są też historie ludzi najbliższych ? mamy, ojca, kolegów i koleżanek szkolnych. Okazało się, wbrew obiegowym sądom, że młodzież potrafi docenić wagę nawet drobnych przejawów ludzkiej życzliwości, dostrzec pojedynczy akt odwagi,  ale także żmudną, wymagająca czasu i nie zawsze efektowną działalność.

Bohaterka Katarzyny Górniak, zdobywczyni pierwszej nagrody, jako wolontariuszka regularnie uczestniczy w terapii autystycznego dziecka, pomagając mu nawiązać kontakt ze światem. 

Laureatka drugiej nagrody opisuje, jakie znaczenie dla krajobrazu jej życia ma uśmiechnięta, energiczna starsza pani, która często w dwóch płóciennych kolorowych torbach wozi bezdomnym owoce ze swojej działki.

Autorka trzeciej nagrody Aleksanda Sypniewska, opowiadając o wolontariuszce pracującej w schronisku dla psów, pokazuje czego naprawdę potrzebują najbardziej bezbronne istoty ? zwierzęta. I w jaki sposób można im to ofiarować.

Młodzi ludzie najwyraźniej rozumieją, że angażowanie się w sprawy innych to zobowiązanie. Coś na dłużej. Nie można wejść do cudzego życia i wyjść, kiedy staje się ono niewygodne. Podkreślają przy tym, że dla ich ?herosów? pomaganie innym to nie poświęcenie, ale radość. 

Dziewczyny prowadzące akcję czytania przedszkolakom wyraźnie lubią to, co robią i wiedzą, że bajki są potrzebne dzieciom, ?zwłaszcza tym nieśmiałym?. Inne odwiedzające dom dziecka podkreślają, że ich podopiecznym ?nawet najbardziej pluszowy miś nie zaspokoi potrzeby bliskości? i że dotyczy to wszystkich, niezależnie od wieku i charakteru. ?Bohaterstwo ma różne oblicza? ? napisała licealistka z Krzeszowic. Dowiódł tego konkurs, który pozwolił nam poznać historie wspaniałych zwyczajnych ludzi, którzy żyją w różnych zakątkach Polski. Jest ich wielu. Oni wiedzą, że nie zmienią całego świata, ale dzień po dniu sprawiają, że staje się on trochę lepszy. 

Konkurs trwał od 1 lutego do 31 marca br. nadesłano blisko 200 prac z calej Polski. Jury przyznało trzy nagrody główne w konkursie:
?  Pierwsza nagrodę w wysokości 1 500 zł przyznano Katarzynie Górniak za pracę pt. ?Natalia i zielonooka zagadka?.
?  Drugą nagrodę w wysokości 1 000 zł przyznano Katarzynie Annie Jarudze za pracę pt. ?Babcia Twardowska?.
?  Trzecią nagrodę w wysokości 800 zł przyznano Aleksandrze Sypniewskiej za pracę pt. ?Promyczek nadziei?. 

Nagrodzone teksty zostaną także opublikowane w miesięczniku Reader?s Digest.

Ponadto jury postanowiło przyznać sześć wyróżnień, w tym jedno wyróżnienie specjalne. Wyróżnione prace zostaną nagrodzone nagrodami książkowymi wydawnictwa Reader?s Digest, a wybrane prace zostaną opublikowane na łamach miesięcznika.

Patronat medialny objął miesięcznik ?Cogito?, ?Dlaczego? i ?Gazeta Studencka?.

Authors

Related posts

Top