Wiadomości branżowe

Młodzi Polacy głuchną! Hałas im przeszkadza, dlatego słuchają muzyki na full!

Nawet przyszli muzycy psują sobie słuch – wynika z sondażu, którzy przeprowadziła polska redakcja miesięcznika Reader’s Digest. Młodzi Polacy nie różnią się od rówieśników w Europie, 2/3 z nich słucha muzyki z przenośnych odtwarzaczy przez słuchawki douszne zbyt głośno. W efekcie dzisiejsze 20-latki w wieku lat 30 będą miały słuch 70-latków – alarmują specjaliści.

Z badań wynika, że co szósty 7-latek ma uszkodzenia słuchu i więcej niż co piąty uczeń szóstej klasy. Co gorsza ponad 50% rodziców nie zauważyło, że dzieci mają kłopoty ze słuchem. Hałas – drogowy, uliczny, w pracy i w domu – jest wszechobecny.  W strefie hałasu, który przekracza 70 decybeli, czyli próg szkodliwości, żyje więcej niż 2/3 z nas.

W kwietniowym numerze Reader’s Digest w tekście „Głusi na własne życzenie“ specjaliści wskazują, co jest przyczyną tracenia słuchu w każdym wieku i podpowiadają, jak minimalizować szkodliwość hałasu. Niestety świadomość społeczna wagi problemu jest bardzo niska. Z  sondażu redakcyjnego wynika, że najbardziej narażeni na utratę słuchu Polacy, młodzież w wielu 12-16 lat, nie wiedzą, ile decybeli może uszkodzić delikatny zmysł słuchu i jakie ryzyko niesie nastawianie na maksimum głośności odtwarzaczy. Nawet uczniowie szkoły muzycznej, którzy mają w tej dziedzinie znacznie większą od przeciętnej wiedzę, aplikują sobie w słuchawkach muzykę „na maksa“ (ale tylko pop, klasycznej słuchają cicho). 

Więcej w kwietniowym numerze polskiej edycji miesięcznika Reader’s Digest.

Miesięcznik Reader’s Digest to najpopularniejszy magazyn na świecie, który co miesiąc trafia do niemal 70 milionów czytelników. Ukazuje się w 50 krajach i 21 językach. To magazyn o różnorodnej tematyce – od zdrowia, ekologii, po egzotyczne podróże i pasjonujące historie z życia. Miesięcznik należy do Reader’s Digest Association, światowej wielobranżowej firmy medialnej i marketingowej, która inspiruje i łączy czytelników na całym świecie. Siedziba RDA mieści się w Pleasantville, w stanie Nowy Jork w USA.

CIEKAWOSTKi ZWIĄZANE Z HAŁASEM

25 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.
– Ponad 10 milionów Polaków żyje w strefie hałasu, który przekracza 70 decybeli, czyli powyżej progu szkodliwoścI.
– Z badań Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (IFiPS) wynika, że prawie co szósty 7-latek ma uszkodzenia słuchu, w większości na skutek infekcji lub urazu.
– Niektóre grzechotki dla dzieci wydają dźwięki powyżej 60 decybeli.
– W Europie uszkodzenie słuchu wywołane hałasem to najczęściej zgłaszana choroba zawodowa.
– Uciążliwy hałas może być karany mandatem – nawet do 52,82 złotych za jeden decybel przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu przenikającego do środowiska.

Progi szkodliwości hałasu
Poniżej 35 decybeli – nieszkodliwy.
55 do 65 decybeli – może powodować irytację.
– Powyżej 65 decybeli – próg szkodliwości, hałas wywołuje wymuszone zachowania agresywne.
– Do 85 decybeli to próg uszkodzenia słuchu.
– Do 130 decybeli – groźba trwałych uszkodzeń, innych dolegliwości i schorzeń.
– Powyżej 130 decybeli – próg bólu, powoduje trwałe uszkodzenia słuchu, a w wyniku wibracji uszkodzenia wewnętrznych organów.

Jakie to głośne?
 Śpiew ptaków – 40 decybeli
– Sprzęt AGD – 25-65 decybeli
– Orkiestra symfoniczna – 80 decybeli
– Rozmowa – 80 decybeli
– Ruchliwa ulica – 80 decybeli
– Zabawka-trąbka – 70-90 decybeli
– Odrzutowiec – 120 decybeli
– Wybuchy petard – 130 decybeli

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy